Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2014, 15:59

Ebola položí africké krajiny ekonomicky na kolená, tvrdí Svetová banka

Smrtiaci vírus ebola tvrdo zasiahol ekonomiky Libérie, Sierra Leone a Guiney a vyžiada si od nich obrovskú daň. Týmto trom krajinám hrozí buď pokles, alebo výrazné spomalenie hospodárstva. Uviedla to Svetová banka (SB) vo svojej najnovšej analýze, z ktorej cituje agentúra Reuters.

Banka konštatuje, že výkon ekonomík týchto troch krajín sa prepadol strmšie a ich straty budú vyššie, ako očakávala ešte v októbri. Podľa najnovšej analýzy prekročia straty z príjmov týchto krajín v rokoch 2014-15 pôvodne odhadované 2 miliardy USD (1,6 miliardy eur).

Hrubý domáci produkt (HDP) Libérie v dôsledku epidémie tento rok klesne o 2,2 %, pričom ešte na jeseň banka očakávala, že stúpne o 2,5 %. Na porovnanie, vlani vzrástol výkon libérijskej ekonomiky o 5,9 %.

V prípade Sierra Leone sa expanzia jej ekonomiky spomalí z vlaňajších 11,3 % na 4 % a nie na 8 %, ako SB predpovedala v októbri. A tempo rastu HDP Guiney tento rok klesne na 0,5 % namiesto pôvodne odhadovaných 2,4 % zo 4,5 % v minulom roku.

V nasledujúcom roku 2015 Svetová banka očakáva, že výkon ekonomiky Sierra Leone klesne o 2 %, zatiaľ čo ešte v októbri predpovedala jej oživenie a rast o 7,7 %. Aj HDP Guiney sa v roku 2015 zníži, a to o 0,2 %.

Len Libérii, ktorá už vykazuje známky pokroku v boji s epidémiou smrtiaceho vírusu a náznaky zvyšovania ekonomickej aktivity, banka zlepšila svoju prognózu a predpovedá jej v roku 2015 rast hospodárstva o 3 %. Ale aj tento výkon bude výrazne slabší ako pred epidémiou.

Podľa najnovších údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vírus ebola v troch najpostihnutejších afrických štátoch usmrtil už 5987 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.