Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2014, 00:00

Rusi chcú siahnuť na plyn. Pocíti to aj Slovensko

Energetika. Moskva hrozí, že kvôli ukrajinským dlhom nie sú isté dodávky plynu na Západ.

V januári 2009 prišlo Slovensko na dva týždne o dodávky ruského plynu. A podobný scenár sa môže zopakovať na Slovensku a v celej Európe aj teraz. Dôvod? 4,5 miliardy dolárov (3,32 miliardy eur, pozn. red). Presne takúto sumu má Ukrajina podľa ruského gigantu Gazpromu dlhovať Moskve za dodávky plynu. Preto Rusi odvčera odmietajú dodávať plyn na Ukrajinu, ak im zaň nebude platiť vopred.

Riziko pre náš Eustream

A práve tento krok môže pocítiť aj Európa. Gazprom síce zatiaľ dodávky Európe garantuje, avšak s jednou podmienkou – že si z nich Kyjev nebude odčerpávať plyn pre svoju spotrebu. Reálne však hrozí, že Ukrajinci túto podmienku cez zimu nedodržia. „Sú tu riziká a nie sú bezvýznamné,“ vyhlásil šéf Gazpromu Alexej Miller pre agentúru Reuters.

V takom prípade by sa obmedzili dodávky aj na Slovensko. Na krízu sme pripravení – reagoval premiér Robert Fico. Plyn vieme prepraviť aj opačným smerom, teda z Rakúska a Česka.

Na druhej strane by však na to mohla podľa Fica doplatiť naša pološtátna firma Eustream, ktorá zarába na preprave plynu na Západ a z ktorej ziskov tečú stovky miliónov eur do štátneho rozpočtu. O takejto možnosti hovoril aj napriek podmienkam v dlhodobom kontrakte, ktorý má Eustream uzatvorený s Gazpromom.

Už ide iba o týždne

Podľa odborníkov má Kyjev s Moskvou na dohodu už len pár týždňov. Ako upozornil energetický analytik Karel Hirman,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.