Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2015, 20:04

Opozícia na Ústavnom súde nepochodila. Daňove licencie sú v poriadku

Ústavný súd SR dnes nevyhovel návrhu skupiny opozičných poslancov NR SR, aby za protiústavnú vyhlásil časť zákona o dani z príjmov. Opozícia na ÚS SR napadla novozavedenú daňovú licenciu právnických osôb.

Predkladatelia návrhu na ÚS argumentovali neústavnosťou legislatívneho procesu pri schválení daňovej licencie. Zároveň argumentovali porušením princípov rovnosti a proporcionality v súvislosti s právom podnikať a ochranou hospodárskej súťaže. 

Príslušnú novelu zákona o dani z príjmov schválil parlament ešte v novembri 2013.

Navrhovatelia poukázali na to, že právnické osoby, ktoré sú v zložitej ekonomickej situácii a v príslušnom zdaňovacom období vykážu stratu, budú povinné bez ohľadu na to zaplatiť daňovú licenciu – minimálnu daň vo výške od 480 do 2 880 eur, čím sa ich ekonomická situácia ešte zhorší a v konečnom dôsledku to môže byť likvidačné.

Negatívne sa to dotkne aj novozaložených podnikateľských subjektov, ktoré v prvých rokoch činnosti vykazujú väčšinou stratu a nie zisk.

ÚS SR zároveň dnes prijal na ďalšie konanie návrh skupiny poslancov NR SR na posúdenie ústavnosti časti zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby.

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.