Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2016, 14:44

Ropa z Iránu začína prúdiť, do Európy smerujú prvé milióny barelov

Z Iránu by už dnes mohol vyplávať tanker s prvou dodávkou iránskej ropy pre Európu po zrušení medzinárodných sankcií voči Teheránu. S odvolaním sa na nemenované zdroje to na webe napísal ekonomický denník The Wall Street Journal (WSJ). Bola by to podľa neho prvá takáto dodávka do Európskej únie po viac ako troch rokoch.

Plavidlo pre francúzsky energetický podnik Total má mať na palube dva milióny barelov ropy. Každé z ďalších dvoch plavidiel pre španielsku firmu Compania Española de Petróleos a pre firmu Litasco, obchodnú divíziu ruskej ropnej firmy Lukoil, by vraj malo prevážať milión barelov.

Spomínané firmy sa k správam nevyjadrili.

Spojené štáty a Európska únia v januári oznámili, že končia so sankciami, ktoré boli zavedené kvôli iránskemu jadrovému programu. Teherán hneď nato nariadil zvýšiť domácu ťažbu ropy o pol milióna barelov denne.

Prvým podnikom v Európe, ktorý sa dohodol na obnovenie nákupu iránskej ropy po zrušení sankcií, sa v januári stala najväčšia grécka rafinérska spoločnosť Hellenic Petroleum. Podľa vládneho činiteľa, ktorého v nedeľu citovala agentúra AP, má Teherán dohody o vývoze ropy s Francúzskom, Ruskom a Španielskom.

Irán v minulosti vyvážal 2,3 milióna barelov denne. V roku 2012 však export klesol na milión barelov. Celková produkcia v súčasnosti predstavuje 3,1 milióna barelov. Iránska ropa ale pravdepodobne ešte zvýši súčasnú nadbytočnú ponuku ropy na svetových trhoch, ktorá tlačí ceny tejto komodity nadol.

Návrat Iránu do svetového obchodu umožňuje jadrová dohoda, ktorú vlani Teherán uzavrel so svetovými mocnosťami znepokojeným možnosťou, že Iránci usilujú o získanie jadrovej zbrane. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v polovici januára konštatovala, že islamská republika splnila všetky požiadavky tejto dohody.

Iránska štátna televízia dnes podľa AP uviedla, že do Iránu dorazili prvé čínske komerčné vlaky, ktoré majú obnoviť tradičnú obchodnú cestu - Hodvábna cesta. Do Teheránu prišli po 14 dňoch jazdy z východnej Číny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.