Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2014, 14:52

Zbavte sa ruských akcií, radí americká megabanka

Banka JP Morgan Chase znížila bonitu ruských akcií zo stupňa kvalitné na stupeň nežiaduce.

Americká investičná banka JP Morgan Chase radí majiteľom ruských akcií v súvislosti s krymskou krízou a možnou vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou, aby sa ich zbavovali. Informuje o tom rakúsky týždenník WirtschaftsBlat na svojej internetovej stránke.

Banka znížila bonitu ruských akcií zo stupňa kvalitné na stupeň nežiaduce. Potvrdila, že sa zahraniční majitelia ruských akcií už vo väčšom rozsahu začali zbavovať. Investori, ktorí podnikajú v rozvíjajúcich sa krajinách, majú v súčasnosti v Rusku dvojnásobok dlhodobého priemeru vložených prostriedkov.

Podľa analýzy JP Morgan Chase je koniec krízy na východe Európy v nedohľadne. Ďalšie otrasy určite prídu najmä v prípade, ak Spojené štáty uvalia na Moskvu ekonomické sankcie. Ruskí oligarchovia by mohli v dôsledku krízy stratiť až 13 miliárd USD (9,36 miliardy eur).

Ruská banka, centrálna banka krajiny, tento týždeň nečakane zvýšila svoju úrokovú sadzbu o 1,5 percentného bodu na 7 %. Banka chce opatrením z pondelka (3. 3.) posilniť kurz ruskej meny, rubľa. Agentúra Bloomberg uviedla, že vzostup rubľa v blízkej budúcnosti nemožno očakávať.

(1 EUR = 1,3894 USD)

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.