Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2014, 00:00

Maďarsko má problém. Padajúci forint

Len za posledné tri dni sa prepadol o maďarský forint o jedno percento oproti americkému doláru. A pád má podľa odborníkov pokračovať aj naďalej. Za všetkým pritom stojí hlavne brzdenie tlačiarní na doláre zo strany amerického Fedu. Už od začiatku roka znižuje centrálna banka Spojených štátov nákupy dlhopisov od finančných spoločností o desať miliárd dolárov mesačne.

Od zajtra tak bude kupovať z trhov cenné papiere len za 65 miliárd mesačne. So štedrými injekciami zo strany Fedu pritom investori často bežali do menej vyspelých ekonomík ako napríklad Maďarsko, kde ich investovali. S privieraním kohútikov však títo investori sťahujú svoje peniaze nielen z Maďarska, ale napríklad aj z Turecka, Thajska, Indie či Argentíny.

Už teraz sa ukazuje, že dopady mimo USA budú výraznejšie ako priamo v nich. Nie je to po prvýkrát. Je to skôr typické,“ hovorí analytik Českej sporitelne Ľuboš Mokráš. „Problémy budú mať hlavne krajiny s veľkými deficitmi bežných účtov a závislosťou na externom financovaní v dolároch. Únik likvidity z týchto krajín je spojený s rastom nákladov na obsluhu dlhu, oslabením mien či rastom inflácie,“ vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

To všetko vyústi do zbrzdenia ekonomického rastu týchto krajín. Turecko už konalo. Pre prudký pád líry musela tamojšia centrálna banka spustiť radikálne opatrenia. Okrem iného dramaticky zvýšila základnú úrokovú mieru zo 4,5 na desať percent. Na krok Budapešte sa ešte čaká.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.