Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2015, 10:51

Eurobanka len ťažko opäť uvoľní svoju politiku, Francúzsku to vyhovuje

Európska centrálna banka (ECB) bude mať ťažkosti pri ďalšom prípadnom uvoľňovaní monetárnej politiky. Vyhlásil to v pondelok francúzsky minister financií Michel Sapin s tým, že politika ECB je vhodná.

ECB v súčasnosti udržiava sadzby nízke a banka mesačne nakupuje aktíva v hodnote 60 miliárd eur. "Je ťažké pristúpiť k väčším stimulom ako toto,“ povedal Sapin. "Stále tam je možnosť urobiť viac, prešli sme však už dlhú cestu. Francúzsko si myslí, že táto monetárna politika je vhodná,“ povedal Sapin.

Európska ekonomika potrebuje viac monetárnych stimulov, aby podporila rast miery inflácie. Tá by mohla zostať nízko ešte určitý čas. V rozhovore, ktorý v nedeľu uverejnili noviny Corriere della Sera, to uviedol viceguvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta. "Inflácia v eurozóne je už istý čas výrazne pod cieľovou hodnotou a príliš nízka by mohla byť ešte niekoľko kvartálov,“ povedal.

Šéf ECB Mario Draghi minulý týždeň po tom, ako banka rozhodla, že nemení úrokové sadzby ani program tlačenia nových peňazí, povedal, že ECB na svojom decembrovom zasadaní posúdi, čo viac by mohla urobiť pri riešení problému slabej inflácie.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.