Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2015, 08:21

Prichádza "grécka jar". Kažimíra najviac trápia premárnené mesiace

Lídri Európskej únie nakoniec po nočnom rokovacom maratóne dospeli k dohode. Premiér Fico hovoril o protektoráte.

Lídri eurozóny po nečakane dlhom 16-hodinovom maratóne rokovaní s viacerými technickými prestávkami a separátnymi rokovaniami dospeli ku konečnej dohode o Grécku, podľa ktorej si táto krajina udrží členstvo v eurozóne.

Informáciu medzi prvými potvrdil predseda Európskej rady Donald Tusk i belgický premiér Charles Michel prostredníctvom svojho účtu na Twitteri.

Premiéri a prezidenti mali k dispozícii dokument vypracovaný ministrami financií eurozóny, ktorí rokovali tesne pred eurosummitom. Tento dokument sa počas nočných rokovaní stal hlavným pracovným nástrojom lídrov eurozóny, pričom kým vznikla konečná podoba záverov, text sa najmenej päťkrát zmenil.

Text celej dohody sa niekoľkokrát menil a teraz musí grécky premiér Alexis Tsipras túto dohodu politicky obhájiť doma v parlamente a pred vlastnými voličmi. Nasledovať budú schvaľovania v národných parlamentoch členských krajín únie. 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.