Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2015, 00:00

Grécky supermarket sa otvára. Za výpredajové ceny

Privatizácia Atény musia predajom svojho rodinného striebra naplniť 50-miliardový fond požadovaný veriteľmi. V hre sú prístavy i letiská.

Regionálne letiská, veľký aténsky prístav Pireus či energetické alebo telekomunikačné spoločnosti. Toto všetko by mohla grécka vláda predať, aby získala miliardy eur do 50-miliardového privatizačného fondu, ktorý od nej výmenou za tretí záchranný balík pomoci žiadajú veritelia. „Investori môžu prísť nielen z Európy, ale aj z Blízkeho východu alebo Číny,“ hovorí pre HN Gregory Claeys, analytik z bruselského think-tanku Bruegel.

Riziko pre investorov

Peniaze z fondu by sa mali použiť na rekapitalizáciu gréckych bánk, splácanie dlhu a investície. Analytici však pochybujú, že sa fond v krátkom čase naplní. Samotní Gréci totiž tvrdia, že dokážu predať majetok iba za 18 miliárd eur.

Ich doterajšia privatizácia v uplynulých štyroch rokoch bola pomalá a mala veľmi slabé výsledky. Dôvodom je i to, že kvôli vysokému riziku sa aktíva predávajú za podhodnotené ceny. „S 320-miliardovým nevyriešeným dlhom je budúci vývoj krajiny pre inv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.