Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2014, 12:20

Kauza Libor pokračuje. Amerika zažalovala šestnásť megabánk

Americký Federálny úrad pre ochranu vkladov (FDIC) zažaloval 16 veľkých bánk.

FDIC ich obvinil z nezákonnej manipulácie s referenčnou úrokovou sadzbou Libor. Medzi obvinenými sú napríklad Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase a UBS. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Falošné informácie umožnili obvineným bankám profitovať z investícií spojených so sadzbou Libor, znížiť náklady na obsluhu dlhu, klamať o svojej úverovej dôveryhodnosti a pripraviť investorov o úrokové platby, ktoré im mali vyplatiť. Podľa FDIC obvinené banky manipulovali s touto sadzbou v období od augusta 2007 minimálne do polovice roka 2011.

Regulačné úrady nielen v USA, ale aj v Európe a v Ázii vyšetrujú desiatky veľkých bánk pre manipulácie s referenčnou úrokovou sadzbou Libor, ktorá sa používa pri medzibankových pôžičkách na londýnskom bankovom trhu. Od nej sa odvíja úročenie derivátov a ďalších finančných produktov, ako sú hypotéky, v objeme biliónov dolárov.

Niektoré z obvinených bánk, napríklad Barclays a UBS už zaplatili 6 miliárd USD (4,32 miliardy eur) za urovnanie sporov s americkými a európskymi úradmi.

Okrem regulačných úradov sa však s nimi súdia aj investori a ďalší poškodení, ktoré pre manipulácie s úrokmi utrpeli straty.

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.