Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2016, 17:30

Rusko dopláca na historické minimá rubľa, pribudli milióny chudobných

Ruský rubeľ klesol na nové rekordné minimum, jeho kurz sa dostal k 86 rubľom za dolár.

Tlak na menu zosilňuje kvôli vytrvalému prepadu cien ropy, ktorý zvyšuje obavy o ruskú ekonomiku. Od začiatku roka rubeľ proti doláru stráca už vyše 13 percent. Kvôli vysokej inflácii klesajú aj reálne príjmy obyvateľov, za minulý rok v krajine pribudli štyri milióny chudobných, píše iDnes.cz.

Kurz ruskej meny okolo štvrtkového poludnia klesol o vyše 5 percent na 85,9 rubľa za dolár a proti euru oslabil rovnakým tempom na 93,7 rubľov. V stredu rubeľ prvýkrát prerazil doterajší rekordné minimum 80,10 RUB/USD z decembra 2014.

Špekulatívny útok na menu

V uliciach ale podľa obchodníkov a ľudí z bánk naďalej vládne pokoj. Objem nákupov zahraničných mien sa v posledných dňoch nijako dramaticky nezvyšuje. Moskovskí dealeri charakterizujú terajší tlak na rubeľ ako špekulatívny útok finančných investorov, uviedla agentúra Reuters.

Centrálna banka zatiaľ podľa analytikov na trhu zasahovať na obranu meny nemieni. "Intervenovať budeme iba v prípade finančnej nestability," konštatovala podľa agentúry Bloomberg predsedníčka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinovej. Ako uviedla, oslabovanie rubľa má "objektívny charakter" a odohráva sa "plynulo".

Rusko ma vysnívanú cenu ropy

Posledný prepad rubľa spustil najnovší pokles ceny surovej ropy, ktorá sa prepadla pod 27 dolárov za barel, teda na najnižšiu úroveň od jesene 2003. V sile rubľa sa pohyby cien ropy významne odrážajú už preto, že je ruská ekonomika je na energii značne závislá. Príjmy z exportu ropy a zemného plynu tvorí zhruba polovicu vládnych príjmov.

Prudký cenový pád z viac ako sto dolárov za barel počas posledný rok a pol je tak pre Rusko podľa CNN katastrofálne. Na vyrovnanie rozpočtu krajina potrebuje barel ropy predávať aspoň za 82 dolárov. "Posledný pokles cien ropy zrejme trochu zatemní výhľady ruskej ekonomiky," povedal Neil Shearing, hlavný ekonóm pre rozvíjajúce sa trhy spoločnosti Capital Economics.

"Súčasná situácia je pre nás náročná, významné oslabenie rubľa ale tiež prispelo k tomu, že je naša národná produkcia konkurencieschopnejšia," uviedol generálny riaditeľ ruskej ťažobnej spoločnosti Severstal Alexej Mordašov.

Mnoho ľudí je na tom horšie

Na slabú menu teraz každopádne najviac doplácajú radoví Rusi. Nové minimá pre nich môžu znamenať väčší tlak na ceny. V minulom roku dosiahla inflácia 12,5 percenta a reálne mzdy neprestávajú klesať. Mnoho ľudí je na tom tak finančne čím ďalej horšie. Oficiálne štatistiky ukazujú, že viac ako dvadsať miliónov Rusov, teda približne 14 percent ruskej populácie, žije v chudobe. V roku 2014 ich pritom bolo o štyri milióny menej.

Ruská ekonomika vlani klesla podľa odhadov o 3,9 percenta. Medzinárodný menový fond v utorok Rusku predpovedal pre tento rok jednopercentný pokles.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.