Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2014, 18:16

Škóti otočili, väčšina z nich sa už chce oddeliť od Británie

Keby sa škótske referendum opakovalo teraz, väčšina viac ako polovica ľudí by hlasovala za osamostatnenie.

Väčšina Škótov by podporila nezávislosť svojej krajiny, ak by sa teraz konalo opakované referendum o tejto otázke. Vyplýva z nového prieskumu, zverejneného šesť týždňov po referende, v ktorom sa škótski voliči vyslovili za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.

Výsledky prieskumu spoločnosti YouGov publikovali dnes noviny Times. Za nezávislosť by podľa neho hlasovalo 52 a proti 48 percent respondentov. Po započítaní aj tých účastníkov, ktorí sa nezúčastnili na septembrovom plebiscite, by sa tento pomer zmenil na 49 ku 45 percent.

V septembri hlasovalo proti nezávislosti vyše 55 percent Škótov, uviedla agentúra Reuters.

Z prieskumu vyplynula aj nepriaznivá správa pre opozičných britských labouristov. Len 22 percent škótskych voličov sa domnieva, že Labouristická strana dobre reprezentuje záujmy Škótska. Opačného názoru bolo 65 percent respondentov.

Škótsko doteraz predstavovalo tradičnú voličskú základňu britských labouristov. V posledných voľbách v roku 2010 získali labouristi 41 z 59 kresiel britského parlamentu, o ktorých sa rozhodovalo v Škótsku.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.