Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2015, 15:37

NBS ukázala nové čísla. Ekonomika zrýchli a platy porastú

Šéf NBS Jozef Makúch popísal dobré správy pre slovenskú ekonomiku. Potiahne nás aj ropa či tlačenie peňazí Európskou centrálnou bankou.

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť o 3,2 percenta, v budúcom o 3,8 percenta a v roku 2017 sa očakáva jej rast o 3,5 percenta. Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska (NBS).

"Zatiaľ čo pozitívny dopad poklesu cien ropy na ekonomiku sa od poslednej prognózy zmiernil z titulu mierneho nárastu eurovej ceny ropy, plne realizovaný program rozšíreného nákupu aktív by mal mať pozitívny dopad na slovenskú ekonomiku hlavne cez kanál vyššieho dopytu eurozóny a slabšieho kurzu eura," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii guvernér NBS Jozef Makúch.

Podľa jeho slov kvantitatívne uvoľňovanie spustené Európskou centrálnou bankou (ECB) by malo mať pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku vo výške 0,6 percenta HDP počas dvoch rokov.

Okrem krokov ECB by sa mal pod rast slovenskej ekonomiky podpísať silnejší zahraničný aj domáci dopyt. "Rast by mal byť podporený aj očakávaným dynamickým rastom exportných trhov Slovenska najmä z titulu zlepšeného výhľadu v eurozóne," doplnil Makúch.

Na trhu práce by malo podľa NBS vzniknúť aj viac nových pracovných miest. "Tým, ako sa zvyšuje domáci dopyt, zamestnanosť rastie rýchlejšie, ako sme predpokladali. V roku 2015 by sa mohlo vytvoriť 22.000 pracovných miest," vyčíslil viceguvernér NBS Ján Tóth s tým, že priemerná nezamestnanosť by mohla byť v tomto roku na úrovni 12 percent a v roku 2017 by mala klesnúť na 10 percent. V roku 2015 by pritom malo vzniknúť viac pracovných miest najmä v službách, ale aj v priemysle.

Slovenská centrálna banka počíta aj s rastom miezd. "Mzdy budú rásť rýchlejšie najmä v sektore zdravotníctva a školstva. Postupne by sa mali dať viac do súladu s produktivitou práce," doplnil Tóth. Celkovo v ekonomike by mali rásť mzdy tempom na úrovni 2,6 percenta v tomto roku.

NBS ďalej očakáva, že spotrebiteľské ceny by mali v tomto roku klesnúť o -0,3 percenta, v budúcom roku by mala inflácia opäť rásť a pohybovať sa na úrovni 1,7 percenta a v roku 2017 by mala vzrásť na 2,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.