Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2014, 14:31

Rubeľ dosiahol nové dno. Slabší voči euru ešte nebol

Rubeľ ničí nízka cena ropy a odliv kapitálu z Ruska.

Ruský rubeľ v utorok dosiahol svoje historické dno oproti euru. Ruská mena prekročila hranicu 56 rubľov za euro, čo je pre ňu najhorší výmenný kurz od vzniku spoločnej európskej meny v roku 1999. 

Vývoj kurzu euro-rubeľ za ostatný mesiac. Graf: Bloomberg

Rubeľ nasleduje trasu, ktorú mu vytýčila cena ropy. Ropa Brent poklesla z júnového maxima 115 dolárov za barel na dnešných 86 dolárov za berel. Ruský štátny rozpočet je do značnej miery závislé na príjmoch z daní z vývozu práve tejto komodity. Kremeľ dokáže svoje rozpočtové ciele naplniť pri cene minimálne 90 dolárov za barel. Nižšia cena čierneho zlata bude nútiť vládu zadlžovať sa alebo škrtať výdavky.

Na rubeľ sa tak stupňuje tlak, pretože nový plán ruského rozpočtu na obdobie rokov 2015 až 2018, ktorý ide do parlamentu v piatok, počíta s cenou ropy okolo 100 dolárov za barel. Ministerstvo financií sa tak snaží dodatočne skresať asi 10 percent plánovaných výdavkov. Tieto obavy spôsobujú aj odliv zahraničného kapitálu z Ruska. Ruská centrálna banka potvrdila, že za prvých deväť mesiacov tohto roka odišiel z krajiny kapitál 85 miliárd dolárov. Všetky tieto faktory tlačia na ruskú menu a jej cena tak klesá. Centrálna banka už na záchranu rubľa a spomalenie jeho pádu minula už 15 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.