Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2013, 00:00

Pozrite sa, ktoré firmy vládnu svetu

Forbes zverejnil rebríček dvetisíc najväčších firiem na svete. Vybrali sme pre vás top desiatku.

Jeden svet, jeden obrovský trh. Forbes zverejnil rebríček dvetisíc najväčších firiem na svete. Pri jeho zostavovaní nezohľadnil len ich tržby, ale aj zisk, aktíva či trhovú hodnotu spoločnosti.

Výška tržieb týchto spoločností je 38 miliárd dolárov, zisky sú na úrovni 2,43 miliardy, vlastnia aktíva v hodnote 159 miliárd dolárov a ich trhová hodnota sa pohybuje na úrovni 39 miliárd dolárov. Zamestnávajú pritom 87 miliónov ľudí po celom svete.

Rebríček pokrýva 63 krajín, nachádza sa v ňom však o tri štáty menej ako minulý rok. Amerika má v zozname 543 firiem, od vlaňajška jej pribudlo 19 spoločností. Japonsko je na druhom mieste so 251 firmami. Čína je na treťom mieste a v rebríčku jej prislúcha 136 firiem. V zozname je aj jedenásť krajín, ktoré majú len jednu firmu, vrátane Nového Zélandu, Českej republiky či Vietnamu.

Pozrite si top 10 firiem

Spoločnosť

1. ICBC- čínska banka

China’s Industrial & Commercial Bank of China obsadila najlepšiu pozíciu vôbec prvýkrát. Tržby spoločnosti vzrástli o 24 percent a zisky o 17 percent.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

2. China Construction Bank- čínska banka

Banka skočila o jedenásť miest a stala sa druhou najväčšou firmou na svete.  V top 25 firiem sa nachádzajú štyri čínske banky.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

3. JP Morgan Chase- americká banka

- na tretie miesto sa banka dostala napriek tomu, že odpísala minimálne 6 miliárd dolárov od jedného tradera, známeho pod prezývkov "London Whale"

J.P. Morgan Chase. Ilustračné foto. Reuters

 4. General Electric- americký konglomerát

- najväčší konglomerát v USA sa plánuje sústrediť na svoje priemyselné podniky. Začiatkom tohto roka spoločnosť oznámila, že predá zvyšný podiel v NBC Universal to Comcast.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

5. Exxon Mobil- americká ropná spoločnosť

- je najziskovejšia spoločnosť na svete a minuloročná jednotka

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

6. HSBC Holdings- britská banka

Banka so sídlom v Londýne sa naďalej zameriava na rast, špeciálne na európskom trhu. Nedávno predala svoj podiel spoločnosti China´s Ping An Insurance za 7,4 miliardy dolárov.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

7. Royal Dutch Shell- holandská ropná spoločnosť

V predaji je hoalndská firma na druhom mieste, celkovo však obsadila číslo sedem. Vlastní 44-tisíc čerpacích stanaíc po celom svete, prevádzkuje viac ako 30 rafinérií a vlani vyprodukovala 3,3 milióna barelov ropy denne.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

8. Agricultural Bank of China- čínska banka

Banka skočila v rebríčku o jedenásť miest, dopomohol jej k tomu dvojciferný rast zisku, predaja a majetku.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

9. Berkshire Hathaway- americká finančná skupina

Zisky spoločnosti, ktorá patrí Warrenovi Buffetovi, vzrástli v roku 2012 o 45 percent. Vo februári kúpila výrobcu kečupov Heinz za 28 miliárd dolárov.

Investor Warren Buffett

10. Petro China- čínska ropná rafinéria

- je najväčším producentom ropy a zemného plynu v Číne, v roku 2012 jej klesali zisky kvôli spomaleniu svetovej ekonomiky a štátom kontrolovaným cenám pohonných hmôt.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Zdroj: Forbes

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.