Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2015, 19:46

Američania stavili proti franku. Teraz musia zavrieť megafond

Veľká americká investičná spoločnosť Everest Capital zatvára svoj najväčší fond Global Fund, keďže v dôsledku odpojenia kurzu švajčiarskeho franku (CHF) od eura prišiel takmer o celý kapitál. Informovali o tom denník Handelsblatt a agentúra Reuters.

Global Fund stavil na to, že frank oslabí, stal sa však presný opak. Pritom tento fond ešte na konci roka 2014 disponoval majetkom v hodnote približne 830 miliónov USD (716,26 milióna eur). Everest Capital nekončí, keďže spravuje sedem ďalších fondov v celkovej hodnote 2,2 miliardy USD.

Švajčiarska národná banka (ŠNB) bráni svoj radikálny krok. Bola si vedomá, že prekvapujúce odpútanie franku od eura postaví švajčiarske hospodárstvo pred problémy a finančné trhy budú potrebovať čas, kým sa zotavia zo šoku.

Vzhľadom na neustále oslabovanie eura však považuje tento krok za nevyhnutný, aby si v dlhodobom horizonte zachovala kontrolu nad peňažnou politikou. Zachovávanie minimálneho kurzu 1,20 CHF voči euru by nebolo možné dlhodobo udržať a ohrozilo by to dôveryhodnosť banky.

Podľa prezidenta ŠNB Thomasa Jordana bolo preto lepšie vystaviť sa kritike. O to viac, že minimálny kurz bolo len dočasným opatrením. Prudké reakcie trhov označil za prehnané.

(1 EUR = 1,1588 USD, 1 EUR = 1,0128 CHF)

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.