Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2014, 17:59

Prvá veľká sankcia pre Ukrajinu. Megabanka zmrazí projekty

Európska investičná banka stopne na Ukrajine všetky svoje aktivity.

Európska investičná banka (EIB) oznámila, že vzhľadom na súčasný vývoj zmrazila na Ukrajine všetky svoje aktivity. Najväčšia eskalácia násilia od získania nezávislosti v roku 1991 si doteraz vyžiadala v krajine minimálne 26 obetí. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Momentálne je situácia taká dramatická, že by to bol veľmi zlý politický signál, keby sme v aktivitách na Ukrajine pokračovali. Zároveň by to bolo nezodpovedné voči ľuďom, ktorí na Ukrajine pracujú," povedal dnes na tlačovej konferencii prezident EIB Werner Hoyer. Súčasné aktivity EIB na Ukrajine zahrňujú napríklad predĺženie trasy metra, modernizáciu infraštruktúry riadenia letovej prevádzky či úvery na podporu malých a stredných podnikov.

Hodnota kontraktov, ktoré EIB podpísala s Ukrajinou v rokoch 2007 a 2013, dosiahli takmer 2,15 miliardy eur. Hoyer dodal, že v tejto situácii banka radšej aktivity zastavuje a vyčká na ďalší vývoj v Kyjeve. Zároveň uviedol, že počká na výsledok mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 20. februára a až potom rozhodne o ďalšom kroku EIB.

Na situáciu na Ukrajine reagovala aj Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Tá oznámila, že na rozdiel od EIB zatiaľ aktivity na Ukrajine nezmrazí, no obmedzí ich rozsah. Hovorca EBOR uviedol, že banka obmedzí kontakty s vládou a viac sa zameria na súkromný sektor.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.