Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2015, 10:36

Volkswagen čaká veľmi dôkladné vyšetrovanie. Exšéf odchádza aj z ďalších pozícií

Emisný škandál by mohol zasiahnuť aj Európsku investičnú banku. Práve tá poskytla automobilke 4,6 miliardy aj na motory s nižšími emisiami.

Európska investičná banka (EIB) bude skúmať, či spoločnosť Volkswagen nepoužila niektoré z úverov, ktoré banka poskytla, na podvádzanie s emisnými testami. Peniaze by EIB mohla žiadať späť. Uviedol to šéf EIB Werner Hoyer pre noviny Süddeutsche Zeitung. "EIB by mohol emisný škandál zasiahnuť, pretože prostredníctvom poskytnutých úverov musíme plniť isté klimatické ciele,“ povedal Hoyer.

Od roku 1990 EIB podľa Süddeutsche Zeitung poskytla spoločnosti VW 4,6 miliardy eur na vývoj motorov s nižšími emisiami a na podporu výrobných liniek v Južnej Amerike. Z tejto sumy je nesplatených ešte približne 1,8 miliardy eur. EIB bude viesť "veľmi dôkladné vyšetrovanie“, aby zistila, ako automobilka VW zdroje z úverov použila. Ak banka zistí, že sa použitie prostriedkov nezhoduje s pôvodným zámerom, budú si musieť predstavitelia banky "položiť otázku, či je možné peniaze žiadať späť“.

Winterkorn odchádza z ďalších postov
Martin Winterkorn, bývalý riaditeľ nemeckej automobilky Volkswagen (VW), ktorý sa minulý mesiac pre emisný škandál vzdal svojej funkcie, sa chystá odstúpiť aj z ďalších postov v automobilovom koncerne. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na článok v dnešnom vydaní denníka Süddeutsche Zeitung a správy televíznych staníc NDR a WDR.

Nemecké médiá, ktoré však neuvádzajú zdroje svojich informácií, tvrdia, že Winterkorn v najbližších dňoch oznámi svoje rezignácie, keď sa vyriešia všetky zostávajúce formality. Je totiž pod tlakom nemeckej spolkovej krajiny Dolné Sasko, ktorá je druhým najväčším akcionárom automobilky.

Winterkorn je zatiaľ stále riaditeľom rodinnej holdingovej spoločnosti Porsche SE, ktorá má pod kontrolou väčšinový podiel vo Volkswagene, a tiež predsedom správnej rady dcérskej automobilky Audi, výrobcu nákladných vozidiel Scania a nového holdingu Truck & Bus.

V septembri skupina VW uviedla, že približne 11 miliónov vozidiel na svete má nainštalovaný program falšujúci emisné testy. Koncernu, ktorý pochybenie priznal, hrozí v USA pokuta až 18 miliárd USD. Spoločnosť čelí vyšetrovaniu aj v ďalších krajinách.
1 EUR = 1,1362 USD

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.