Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2014, 15:59

Ruskej banke nepomohol ani Bruce Willis. Zasiahnuť musí Putin

Banka Trust potrebuje asi pol miliardy eur. Štát však žiadajú o pomoc aj iné firmy.

Záchrana firiem postihnutých prepadom rubľa vyjde ruský štát veľmi draho. O pomoc už požiadali druhé najväčšie aerolinky Transaero, bez nej prestanú lietať ešte pred koncom roka. Ďalšie miliardy vynaloží Rusko na záchranu banky Trust. Toto je jej domovská stránka na internete.

Druhý najväčší ruský letecký dopravca Transaero požiadal štát a banky o finančnú pomoc. Podľa dvoch zdrojov agentúry TASS inak hrozí, že aerolinky budú musieť nechať svoje stroje na zemi pred už pred koncom tohto roka. Podľa informácií agentúry urobí štát všetko preto, aby k rušeniu letov nedošlo. Aké opatrenia chce vláda podniknúť, však nespresňuje.

Aerolinky s dlhmi

Samotné aerolinky obmedzenie prevádzky popreli. "Môžeme vyhlásiť, že neplánujeme pozastaviť naše služby ani pred, ani po Novom roku," uviedol dopravca v tlačovom vyhlásení a vyzval zákazníkov, aby si aj naďalej objednávali letenky. Šéfka aeroliniek Olga Plešakova podľa agentúry mala úrady o kritickej situácii a hrozbe platobnej neschopnosti informovať v liste v polovici decembra. Spoločnosť dlhuje predovšetkým za dodávky leteckého paliva za november. Okolo 2,5 miliardy rubľov dlhuje štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť, ďalšie dve miliardy firme Gazprom Aero. Popri tom má mať dopravca záväzky po splatnosti aj u moskovského letiska Vnukovo.

Leteckých dopravcov rovnako ako niekoľko ďalších sektorov ruskej ekonomiky citeľne zasiahla devalvácia rubľa. Vladimir Tasun, šéf Asociácie prevádzkovateľov leteckej dopravy, minulý týždeň vyhlásil, že súhrnné straty odvetvia by mohli dosiahnuť až 30 miliárd rubľov. Dôvodom je, že prepad rubľa značne navyšuje náklady na lízing lietadiel.

Rusko zachraňuje aj banku Trust

Transaero nie je jedinou spoločnosťou, ktorú bude musieť Kremeľ zachraňovať. Agentúra AFP informovala, že Ruská centrálna banka v pondelok uvalila nútenú správu na finančný ústav Trust. Na záchranu firmy pred krachom vynaloží 30 miliárd rubľov, teda asi pol milión eur. Trust je podľa objemu aktív 29. najväčšou bankou v Rusku a jej tvárou je známy herec Bruce Willis.

Dolná komora ruského parlamentu minulý týždeň v piatok prijala návrh zákona o štátnej pomoci bankového sektora. Významné banky, ktoré budú ohrozené západnými sankciami proti Rusku kvôli ukrajinskej kríze a terajšími otrasmi na domácich finančných trhoch, môžu podľa zákona od štátu dostať celkom až bilión rubľov.

Na ruský bankový sektor negatívne doliehajú západné sankcie, ktoré veľkým bankám obmedzili prístup na medzinárodné finančné trhy, takže sa im prudko zvýšili náklady na vlastné financovanie. Situáciu bánk podkopáva aj smerovanie ekonomiky do recesie a terajší prudký prepad rubľa.
 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.