Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2016, 15:41

Google si platí za miesto v iPhone, stojí ho to miliardu dolárov

O tom, koľko Google jeho prítomnosť v inteligentných telefónoch Applu stojí, sa špekuluje už niekoľko rokov.

Americká spoločnosť Google zaplatila v roku 2014 jednu miliardu dolárov (930 miliónov eur) výrobcovi inteligentných telefónov Apple za to, že Apple vo svojich prístrojoch iPhone nechá prednastavenú funkciu Googlu pre internetové vyhľadávanie. Vyplýva to zo súdneho dokumentu, na ktorý sa dnes odvolala agentúra Bloomberg.

Bloomberg svoje informácie získal z prepisu súdneho konania v spore o autorské práva medzi americkou počítačovou spoločnosťou Oracle a Googlom.

Právnička Oraclu vraj počas pojednávania vo štvrtok 14. januára povedala, že firmy majú dohodu, podľa ktorej dáva Google svojmu súperovi určité percento z príjmov, ktoré mu plynú z prístrojov Applu.

Veľkosť tohto podielu nie je jasná. Nemenovaný svedok Googlu pri výsluchu počas vyšetrovania uviedol, že "podiel z príjmu" v istom čase predstavoval 34 percent. Z prepisu ale nebolo jasné, či ide o percento, ktoré dostal Apple, alebo ktoré zostalo Googlu, napísal Bloomberg.

Apple a Google sa k informáciám zverejneným na súde odmietli vyjadriť. Bloomberg tvrdí, že dokument, na ktorý sa odvoláva, zo súdneho elektronického archívu neskôr "bez stopy" zmizol.

Oracle a Google sa súdia kvôli tvrdeniu, že internetový vyhľadávač použil pri vývoji svojho operačného systému Android programovací jazyk Java od firmy Sun Microsystems, ktorý teraz vlastní Oracle. Právny spor trvá od roku 2010. Náhrada škôd, ktorú požaduje Oracle, by teraz mohla presahovať jednu miliardu dolárov. Oracle totiž svoje nároky rozšíril aj na novšie verzie systému Android.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.