Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2013, 13:59

Japonsko riskuje pád. Zdvojnásobí spotrebnú daň

Japonci sa chystajú zaviesť radikálne opatrenie, ktoré môže ohroziť celkovú ekonomiku.

Japonský premiér Shinzo Abe. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Japonci sa snažia ukončiť 15-ročné obdobie ekonomickej stagnácie a obnoviť rast hospodárstva. Vládna politika však plánuje radikálne opatrenie, ktoré, naopak, hospodársky rast spomalí. Vláda plánuje zastaviť nekontrolované požičiavanie tým, že zvýši spotrebnú daň na dvojnásobok.

Daň, ktorá ovplyvní spotrebiteľské nákupy tovarov a služieb by sa mala zvýšiť na 10% do roku 2015, pričom zvyšovať sa bude v dvoch vlnách. Prývkrát stúpne v apríli 2014 na 8 percent, pričom japonskí lídri čelili ťažkému rozhodovaniu ohľadne implementácie tohto radikálneho plánu, uviedol portál CNN Money.

Zvýšenie spotrebiteľskej dane v takom objeme totiž pravdepodobne dočasne spôsobí presný opak, ktorý chce vláda dosiahnuť, a to zníženie tempa ekonomického rastu. Japonsku sa po úspešnom zavedení iných opatrení a stimulov zameraných na ozdravenie ekonomiky začalo dariť, zvýšenie dane však môže doterajšie snahy dočasne zmariť.

Zdvojnásobenie dane síce pomôže zdvihnúť dôchodky a dokáže, že krajina je schopná a ochotná zavádzať aj fiškálne reformy, avšak opatrenie tiež spomalí ekonomiku, uvádza ďalej portál CNN Money. V lepšom prípade by však zvýšenie dane sprevádzala snaha parlamentu nasledovať reformy a zaviesť ďalšie opatrenia smerujúce k rastu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.