Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2014, 16:39

Posledná obeť letu MH370. Malysia airlines čaká bankrot

Malaysia Airlines, ktoré čelia škandálu sa zmiznutým Boeingom letu MH370, majú veľké finančné problémy. Problémy sú síce dlhodobé, ale tento incident ich ešte vyhrotiô. Zdá sa, že ak firma nepristúpi k masívnej reštrukturalizácii, môže zbankrotovať.

Pred zmiznutím lietadla firma reportovala päť stratových štvrťrokov po sebe. Po zmiznutí letu MH370 sa ale situácia ešte vyhrotila. Vzhľadom na to, že v onom lietadle boli približne dve tretiny pasažierov Číňania, tamojší turisti začali vo veľkom počte rušiť lety s touto spoločnosťou. Údajne ide už o niekoľko desiatok tisíc odrieknutých leteniek. Na to je ešte potrebné pripočítať nezáujem Číňanov o nové letenky a to v súčte posiela Malaysia Airlines na hranicu bankrotu.

Veľkým dlhodobým problémom je pre pološtátnu malajzijskú leteckú spoločnosť hlavne to, že v poslednom čase veľmi rástol dopyt po letoch do a z bohatnúcej Číny. Na tom bola postavená stratégia managementu a tá sa teraz zdá byť v troskách. Len v marci klesol dopyt z Číny o 60 percent a ani v ďalších mesiacoch sa toto číslo príliš nezmenilo.

Východiskom z tejto situácie je nevyhnutný rez do štruktúry alebo chodu firmy či urovnanie vzťahov s Čínou. Môže ísť o nejaké divestície (špekuluje sa o inžinierskej divíziui), výrazné prepúšťanie (problém so silnými odbormi) či finančné injekcie štátu ako minoritného akcionára (zatiaľ to odmietajú). Ak nič z toho neprejde, potom asi managementu neostane nič iné ako riadený bankrot.

Malaysia Airlines by sa tak stala právne a asi jedinou objatí zo spoluvinníkov tragédie. A hlavný dôvod nie je ten, že ich lietadlo spadlo . Veď pád lietadla Air France pred niekoľkými rokmi firmu tiež nezlikvidoval. Navyše oni to lietadlo len kúpili a prevádzkovali, ale vyrobené bolo firmou Boeing a motory dodal Rolls Royce. Lenže tieto dve firmy od začiatku pátrania stáli múdro bokom, veľmi sa nevyjadrovali a nechali v tom kúpať sa Malaysia Airlines.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.