Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2015, 13:16

Zmena, ktorá sa týka miliárd kún. Chorvátsko mení úvery vo frankoch na eurá

Pôžičky denominované vo švajčiarskych frankoch spláca približne 60 tisíc Chorvátov. Celková hodnota úverov je zhuba 27 miliárd kún.

Chorvátsko konvertuje úvery poskytnuté vo švajčiarskych frankoch (CHF) na pôžičky v eurách. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vládny zdroj. Opatrenie má vláda schváliť čoskoro. Náklady konverzie majú podľa plánu znášať banky, spôsobené straty si však budú môcť odpočítať z daní.

Vláda v Záhrebe v januári presadila zafixovanie kurzu chorvátskej kuny (HRK) voči švajčiarskemu franku na úrovni 6,39 HRK/CHF na obdobie jedného roka pre obyvateľov, ktorí majú úvery vo frankoch. Trhový kurz sa v súčasnosti pohybuje na úrovni zhruba 7 HRK/CHF. Pôžičky denominované vo frankoch spláca približne 60 tisíc Chorvátov.

Úvery vo švajčiarskych frankoch sa stali v strednej a východnej Európe populárne po roku 2000 vzhľadom na švajčiarske nízke úrokové sadzby. Celková suma úverov denominovaných vo frankoch je v Chorvátsku 27 miliárd kún (HRK), čo je trochu menej ako 8 percent hrubého domáceho produktu krajiny.
1 EUR = 7,5603 HRK

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.