Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2015, 15:43

Teroristi Paríž zasiahli aj ekonomicky, turizmus krváca

Teroristické útoky v Paríži minulý týždeň uštedrili tvrdú ranu turistickému priemyslu vo Francúzsku. Minimálne v krátkodobom časovom horizonte. Toto významné odvetvie sa pritom podieľa zhruba 7 percent na výkone ekonomiky, konštatujú internetové portály CNBC a foxbusiness.com.

Podľa Michela Landela, generálneho riaditeľa spoločnosti Sodexo, ktorá podniká v stravovaní, turistický priemysel v Paríži už pociťuje dôsledky útokov, keďže počet návštevníkov klesol. Domnieva sa však, že je predčasné hovoriť o číslach. Navyše, Francúzi sú odhodlaní nenechať sa zastrašiť a podstatnú časť turistov v Paríži predstavujú domáci návštevníci.

Francúzskom, ale aj celým svetom otriasli v piatok 13. novembra koordinované teroristické útoky na viacerých miestach v Paríži, pri ktorých zahynulo 129 ľudí a stoky ďalších utrpeli zranenia.

Odborníci sa teraz obávajú, ako sa to odrazí na výkone druhej najväčšej ekonomiky eurozóny, ktorá síce v 3. kvartáli vzrástla, ale len mierne o 0,3 percenta. Francúzska vláda musí teraz vyčleniť viac peňazí na boj s terorizmom, čo znamená, že zredukuje iné výdavky.

V každom prípade, v krátkodobom časovom horizonte najviac pocíti dôsledky útokov cestovný ruch vo Francúzsku. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) mal turistický priemysel v roku 2014 podiel takmer 7,4 % na hrubom domácom produkte (HDP) Francúzska, ktoré je šiestou najväčšou svetovou ekonomikou a dvojkou v eurozóne.

Štatistiky francúzskeho ministerstva zahraničných vecí uvádzajú, že v roku 2013 navštívilo krajinu 84,7 milióna zahraničných turistov a príjmy z cestovného ruchu dosiahli 42 miliárd eur.

Útoky pravdepodobne nezasiahli len turizmus. Podľa ekonómov sa negatíve odrazia aj na spotrebiteľských výdavkoch, ktoré minimálne nakrátko klesnú.

Odborníci sa však zhodujú na tom, že vplyv parížskych útokov na turistický priemysel v dlhodobom časovom horizonte bude len minimálny, podobne ako tomu bolo pred rokmi v Madride a Londýne, kde tiež zaútočili teroristi. Navyše popularita Paríža, ktorý patrí medzi najvyhľadávanejšie ciele turistov, tiež zohrá svoju úlohu. Experti predpovedajú, že domáci turisti sa pomerne rýchlo spamätajú a vrátia sa do Paríža, a krátko po nich budú nasledovať aj zahraniční turisti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.