Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2014, 09:53

Avon podplácal čínskych papalášov. Zaplatí stomiliónovú pokutu

Kozmetická firma podplatila čínskych úradníkov darčekmi za milióny dolárov.

Americká spoločnosť Avon zaplatí v Spojených štátoch 135 miliónov dolárov za urovnanie obvinení súvisiacich s podplácaním čínskych vládnych činiteľov. Avon je najväčším priamym predajcom kozmetiky na svete.

Čínska divízia spoločnosti podľa americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) v rokoch 2004 až 2008 venovala čínskym vládnym činiteľom darčeky v hodnote osem miliónov dolárov, aby si zaistila licenciu pre priamy predaj. Darčeky zahŕňali napríklad luxusný tovar od firiem Louis Vuitton, Gucci či Tiffany.

Čína v roku 1998 priamy predaj zakázala, o niekoľko rokov neskôr sa však rozhodla tento zákaz zrušiť. Avon sa stal v roku 2006 prvým podnikom, ktorý získal licenciu pre priamy predaj na čínskom trhu, napísal internetový server BBC.

"Čínska divízia Avonu zaplatila milióny dolárov vládnym činiteľom, aby dostala licenciu pre priamy predaj a získala náskok pred konkurenciou. Pre firmu to znamenalo značný finančný prínos," uviedol Komisia pre cenné papiere a burzy. Divízia Avon China sa podľa agentúry AP k podplácaniu priznala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.