Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2014, 11:22

Eurozóna dostane nového člena. Od januára pribudne Litva

Od 1. januára 2015 sa počet krajín eurozóny rozšíri o Litvu. V tento deň euro nahradí litovskú menu litas (LTL) v pevnom výmennom kurze 3,45280 LTL za jedno euro. Informovala o tom dnes Národná banka Slovenska (NBS).

"Počas prvých dvoch týždňov nového roka budú v Litve v obehu obe meny, pričom pri platbách sa hotovosť bude vydávať v eurách. Litas prestane byť zákonným platidlom 16. januára 2015," priblížila Jana Kováčová z tlačového oddelenia NBS.

Litas v Litve bezplatne vymenia do 1. marca 2015 pošty a do 30. júna komerčné banky. Centrálna banka krajiny bude bankovky a mince litovského litasu vymieňať bez poplatku v neobmedzenom množstve a bez časového obmedzenia.

Národná banka Slovenska a ostatné centrálne banky štátov eurozóny budú litovské bankovky podľa Kováčovej bezplatne vymieňať od 1. januára do 28. februára 2015. NBS tak bude robiť na svojom pracovisku v Bratislave, a to do výšky 1000 eur na osobu alebo transakciu denne.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.