Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2016, 17:37

Rusi pijú menej alkoholu. Môžu za to vyššie ceny a Putinove programy

Kvôli rastúcim cenám klesá v Rusku spotreba alkoholu. Spotreba liehovín vlani medziročne poklesla o viac ako päť percent. Pokles zaznamenali najmä zahraniční dovozcovia. Svoj vplyv má aj nočný zákaz predaja alkoholu, ktorý sa zaviedol v niektorých častiach Ruska, píše iDnes.cz.

Rusi v roku 2015 vypili oproti predchádzajúcemu roku o 5,3 percenta menej liehovín, uviedla agentúra RIA Novosti. Najviac klesla spotreba ginu a tequily, a to o 20,3 percenta.

Nočný zákaz pitia

Na vine sú podľa ruskej agentúry rastúce ceny liehovín. Ministerstvo priemyslu preto v Rusku presadzuje zníženie spotrebnej dane z alkoholu. V správe o konzumácii liehovín uvádza, že pokles nastal nielen čo do spotrebovaného množstva, ale aj z hľadiska prostriedkov vynaložených na nákup - zákazníci vlani utratili za alkohol v porovnaní s rokom 2014 o 1,5 percenta menej.

Podľa analytikov však pokles zaznamenali najmä zahraniční dovozcovia. V prípade vyrobených liehovín v Rusku spotreba stagnuje, pri niektorých dokonca rastie.

Podľa riaditeľky federálneho psychiatrického centra v Rusku Taťány Klimenkovej sa o pokles spotreby alkoholu zaslúžil tiež nočný zákaz predaja alkoholu, ktorý bol zavedený v niektorých častiach Ruska.

Osvetou k menšej konzumácii alkoholu

Na príčiny súvisiace s nadmerným užívaním alkoholu umiera až pol milióna Rusov ročne, uviedol server RBTH. Úrady preto zvýšili objem peňazí v osvetových projektoch a zároveň sprísnili regulácie.

Výsledkom je, že zatiaľ čo v roku 2009 vypili Rusi 9,1 litra alkoholu na jedného občana, v roku 2014 to bolo 8,3 litra. Počet registrovaných alkoholikov v krajine zároveň poklesol v sledovanom období o 28 percent. Podľa oficiálnych štatistík sú v Rusku tri milióny alkoholikov. Kritici však varujú, že skutočné číslo vrátane neregistrovaných pacientov je o niekoľko miliónov vyššie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.