Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2014, 17:09

Európsky Disneyland sa topí v dlhoch. Na záchranu potrebuje miliardu eur

Bránami parížskeho Disneylandu prešlo od jeho založenia už 275 miliónov návštevníkov, napriek tomu bol nútený požiadať o finančnú pomoc vo výške jednej miliardy eur. Firme Euro Disney, prevádzkovateľovi zábavného parku, pomôže americká materská spoločnosť Walt Disney.

Disneyland neďaleko francúzskej metropoly sa od založenia v roku 1992 pasuje s miliardovými dlhmi (konkrétne vo výške 1,75 miliardy eur), kvôli ktorým podľa finančného riaditeľa Euro Disney Marka Steadyho nemôže investovať do nových atrakcií a konkurovať zábavným parkom na Floride.

Euro Disney bol v celoročnom zisku naposledy v roku 2008. Návštevnosť parku, na ktorý neskôr doľahol ekonomický útlm v Európe, za posledných 12 mesiacov klesla na približne 14 miliónov. Oproti predchádzajúcemu roku je to pokles o 800 000 návštevníkov a v porovnaní s rokom 2012 o 1,5 milióna.

Americký podnik má v Euro Disney podiel 40 percent a vďaka dohode by mohol nad najväčšou európskou turistickou atrakciou získať plnú kontrolu. Súčasťou dohody je nároková emisia nových akcií, kde sa papiere ponúkajú existujúcim akcionárom, a reštrukturalizácia dlhu. Walt Disney tak plánuje navýšiť kapitál Euro Disney o 420 miliónov eur a ďalej premeniť na akcie dlh v objeme asi 600 miliónov eur, ktorý má francúzska firma u materskej spoločnosti.

Avizovanou emisiou chce spoločnosť získať 351 miliónov eur. Ak sa ale menšinoví akcionári rozhodnú, že sa úpisu nezúčastnia, mohla by firma skončiť v náruči materskej Walt Disney.

"Nie je to cieľom, ale je jasné, že ak sa žiadny z ostatných akcionárov nárokovej emisie nezúčastní, Walt Disney zvýši svoj ​​podiel," uviedol podľa denníka Financial Times finančný riaditeľ Steady. Najväčším menšinovým akcionárom je s desiatimi percentami saudský princ Valíd bin Talal. Podľa Steadyho sa zatiaľ nerozhodol, či sa úpisu zúčastní.

Akcie Euro Disney na správu reagovali silným prepadom a na parížskej burze počas pondelok strácali aj 20 percent. Spadli tak na minimum 2,70 eura. Neskôr časť strát zmazali a predávali sa okolo 3,11 eura, čo bol pokles zhruba o desať percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.