Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2015, 11:26

Putin obchádza Američanov. Vytvára im 100-miliardového rivala

Krajiny BRICS si vytvárajú 100-miliardový rezervný fond. Má byť alternatívou Svetovej banke a Medzinárodnému menovému fondu.


Sto miliárd dolárov ako rezerva pre krajiny s najsilnejšími ekonomikami. Takýto plán schváli ruský prezident Vladimír Putin. Upozornil na to portál Business Insider.

Moskva pritom do projektu vloží 18 miliárd. To je podstatne menej ako 41 miliárd, ktoré prisľúbila po rokovaniach v minulom roku Čína. 

Rusko, Čína, Brazília, India a Južná Amerika zároveň plánujú vytvorenie vlastnej medzinárodnej banky so sídlom v Šanghaji. Má byť konkurenciou Západu, ktorý v súčasnosti dominuje na medzinárodných peňažných trhoch. 

"Dohoda o vytvorení spoločného rezervného fondu pre krajiny BRICS bola ratifikovaná," píše sa v dokumente z Kremľa, ktorý cituje agentúra RIA Novosti. 

Fond má krajiny ochrániť pred krátkodobými tlakmi a zároveň má pomôcť k ich väčšej spolupráci. 

Pre Rusko má však aj ďalší význam. V čase, kedy kvôli ukrajinskej kríze rubeľ výrazne padá, môže byť fond náhradou medzinárodných finančných inštitúcií ako MMF alebo Svetová banka, v ktorých dominujú Spojené štáty americké. 

Krajiny BRICS zastrešujú 40 percent populácie sveta a pätinu globálneho HDP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.