Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2014, 08:17

Španieli opäť protestujú proti škrtom. Museli zasahovať policajti

Desaťtisíce nespokojných demonštrantov v z celého Španielska sa dnes zišli v centre Madridu, aby protestovali proti vládnym úsporným opatreniam a vysokej nezamestnanosti. Masové zhromaždenie na námestí Plaza de Colón sa neobišlo bez násilností, keď sa časť demonštrantov pokúsila preraziť policajný kordón pred sídlom vládnej Ľudovej strany. Polícia voči nim zasiahla obuškami, oznámila agentúra AP.

Niektoré skupiny demonštrantov putovali v rámci takzvaných "Pochodov dôstojnosti" do hlavného mesta peši zo stovky kilometrov vzdialených regiónov, ako sú Astúria na severe či Andalúzia na juhu krajiny. Odhady počtu protestujúcich neboli bezprostredne k dispozícií, organizátori však vopred očakávali okolo 65.000 účastníkov. Do akcie sa zapojili odborári, štátni zamestnanci, republikáni, komunisti či organizácie združujúce nezamestnaných, ktorí prišli o strechu nad hlavou pre neschopnosť splácať hypotéky.

Transparenty vyzývali vládu konzervatívneho premiéra Mariana Rajoya, aby prestala platiť zahraničné dlhy, prijala opatrenia na riešenie 26-percentnej nezamestnanosti a prestala s rozpočtovými škrtmi v oblasti zdravotníctva, vzdelávania a sociálneho bývania. Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) má ekonomická kríza v Španielsku tvrdší dopad na chudobnejšie vrstvy obyvateľstva, než je tomu v iných krajinách tohto zoskupenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.