Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2015, 09:37

Eurobanka by mohla natlačiť až 360 miliárd eur do ekonomík

Program kvantitatívneho uvoľňovania Európskej centrálnej banky by sa mohol rozšíriť, prípadne predĺžiť. Pre rakúske noviny Die Presse to v utorok povedal člen Rady guvernérov ECB Ewald Nowotny. Neuviedol však detaily.

Noviny ho však v článku priamo necitovali. Šéf ECB Mario Draghi tento mesiac uviedol, že program ECB by mohol pokračovať aj po septembri 2016 s tým, že ECB by mohla program upraviť. V súčasnosti ECB nakupuje aktíva v hodnote 60 miliárd eur mesačne, väčšinou ide o vládne dlhopisy.

Banka Goldman Sachs predpokladá, že ECB pravdepodobne predĺži program nákupu dlhopisov možno až o dva štvrťroky a navyše kúpi aktíva v hodnote 360 miliárd eur. Analytici spoločnosti Goldman Sachs očakávajú oznámenie detailov počas niekoľkých týždňov. "Rozšírenie programu kvantitatívneho uvoľňovania by malo podľa našich predpokladov byť v rozsahu od jedného do dvoch kvartálov, čo pri tempe nákupov 60 miliárd eur mesačne znamená navýšenie objemu nákupu dlhopisov o maximálne 360 miliárd eur, teda o približne tretinu hodnoty súčasného programu,“ uviedli analytici banky Goldman Sachs.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.