Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2016, 19:08

Prenajmem, pomôžem, požičiam. Zdieľaná ekonomika dáva prácu miliónom Britov

Ekonomika zdieľania sa v Spojenom kráľovstve stala obľúbeným spôsobom zárobku. Digitálny vek a aplikácie najrôznejších druhov prinášajú viac slobody a flexibility. Zároveň však znamenajú nestálu pracovnú vyhliadku alebo koniec platenej dovolenky. V Británii už tzv. "uberizacia" živí okolo päť miliónov ľudí, píše iDnes.cz.

Snímka: REUTERS

Dokonca aj účtovník

V relatívne novom trende zdieľanej ekonomiky nechávajú ľudia svoje pozemky, svoj majetok a služby v on-line ponuke, kde si ich zas iní ľudia, výmenou za určitý poplatok, vyberú a prenajmú.

Podľa štúdie Hertfordshirskej univerzity sme svedkami fenomenálneho nárastu nových foriem zamestnania združujúcich sa pod online platformy. Najnovšia štúdia ukazuje, že jedenásť percent dospelých Britov vo veku od 18 do 75 rokov, je platených cez internetové aplikácie ako Upwork, Uber, Airbnb alebo TaskRabbit.

Celých 42 percent Britov, teda zhruba 18,5 miliónov ľudí, sa pri zháňaní zamestnania na tieto internetové služby spoliehalo, a to v profesiách ako je napríklad vodič, remeselník, grafik alebo dokonca aj účtovník. Štúdia dospela k záveru, že si už cez online platformy zarába viac ako päť miliónov Britov.

Chýbajú jasné pravidlá

Odborníci sa zhodujú na tom, že zdieľaná ekonomika by mala dostať jasné pravidlá. Nutné je vytvoriť právne zázemie pre "zdieľanie zamestnancov", legislatívu na ochranu spotrebiteľa, daňový systém aj pravidlá zdravotného poistenia.

Súčasný boom zdieľanej ekonomiky očakávali už staršie štúdie spoločnosti PwC. Tá ukázala, že súčasná mladá generácia (18 až 24 rokov) je oveľa menej zaťažená na majetok ako tie predchádzajúce, čo ekonomike zdieľania veľmi nahráva.

Podľa prieskumu PwC až tri štvrtiny opýtaných mladých ľudí preferujú skôr zážitky pred vlastníctvom vecí. Budú preto v ďalších rokoch hlavnou silou, ktorá "sharing economy" potiahne. Už do deviatich rokov by malo ekonomické odvetvie požičiavania a prenájmov globálne generovať 335 miliárd dolárov (300 miliárd eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.