Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2015, 10:10

Švajčiarsko prekvapilo ekonómov, zastavilo rast a slabne

Švajčiarska ekonomika v 3. štvrťroku stagnovala. Nepríjemne tak prekvapila odborníkov, ktorí očakávali, že bude ďalej rásť. Dôvodom zastavenia jej rastu boli slabé investície a tiež slabý export služieb. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Hrubý domáci produkt (HDP) Švajčiarska tak zostal v 3. štvrťroku na úrovni, ktorú dosiahol v predchádzajúcich troch mesiacoch, keď medzikvartálne mierne vzrástol o 0,2 percenta. Analytici pritom odhadovali, že sa opäť zvýši o 0,2 percenta.

V prvých troch mesiacoch roka pritom HDP Švajčiarska klesol o 0,3 percenta v dôsledku posilnenia švajčiarskeho franku po tom, ako centrálna banka zrušila limit pre minimálny kurz franku voči euru. Výsledkom bolo prudké zhodnotenie švajčiarskej meny, ktoré však zdražilo vývoz.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že súkromná spotreba sa za tri mesiace do konca septembra zvýšila o 0,4 percenta, čo je o niečo viac ako v predchádzajúcom kvartáli, keď stúpla o 0,3 percenta.

A verejné výdavky v 3. štvrťroku ožili a vzrástli o 1,8 percenta po 0,1-percentnom poklese v 2. kvartáli. Ale zároveň tempo rastu investícií do vybavenia a softvéru sa v sledovanom období prudko spomalilo a dosiahlo len 0,2 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcom štvrťroku stúpli tieto investície o 1,5 percenta.

Rast exportu tovarov sa v 3. kvartáli zrýchlil na 1,1 percenta z 0,2 percenta, ale export služieb klesol, a to o 0,3 percenta, zatiaľ čo v 2. štvrťroku sa ešte zvýšil o 0,6 percenta. Import tovarov v sledovanom období stagnoval a import služieb stúpol o 0,6 percenta.

V medziročnom porovnaní sa HDP Švajčiarska v 3. kvartáli zvýšil o 0,8 percenta, čo je mierne spomalenie po revidovanom 0,9-percentnom raste v 2. štvrťroku 2015.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.