Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2015, 10:40

Ferrari ukojilo sen bohatých chalanov a zarobilo na tom takmer 900 miliónov dolárov

Taliansky výrobca športových automobilov Ferrari získal primárnou emisiou svojich akcií 893 miliónov dolárov (785 miliónov eur). Plynie to z informácií o emisnej cene, ktorú agentúre Reuters oznámili dva nemenované zdroje. Dnes popoludní akcie automobilky, ktorá patrí do skupiny Fiat Chrysler, vstúpia na newyorskú burzu NYSE.

Emisnú cenu Ferrari určila burza na 52 dolárov, čo je na hornej hranici rozpätia 48-52 USD za akciu. To pri ročnom zisku "len" okolo 300 miliónov dolárov ročne implikuje dosť drahé ocenenie s pomerom P/E (Price-earnings ratio) v blízkosti čísla 40. Je vidieť, že sen bohatých chalanov riadiť Ferrari bolo potrebné ukojiť aj tým, že budú teraz vlastniť aj supermaličký podiel automobilky s koňom na prednej kapote, píše patria.cz.

Trhová hodnota Ferrari tým pádom je na úrovni 9,8 miliardy dolárov (resp. 12 miliárd, ak vezme do úvahy aj nové akcie), čo nie je vôbec zlé, ak si uvedomíme, že Ferrari vyrobí len nejakých 7300 ročne, pri tržbách len 2,8 miliardy eur.

Ferrari zatiaľ cenu oficiálne neoznámilo.

Každopádne nielen automobilový priemysel tento sexi príbeh s puncom F1 potreboval ako soľ. To isté v podstate platí aj pre burzy a akciové trhy všeobecne. Upisovacia aktivita na amerických burzách nebola tento rok nič moc - vlastne bola najslabšia od roku 2010. Teda úspešný vjazd Ferrari na burzu môže povzbudiť aj ostatných k rozhodnutiu ísť si pre kapitál na burzu.

Ferrari pred primárnou emisiou viedlo intenzívnu kampaň medzi majiteľmi svojich vozidiel, aby ich presvedčilo k nákupu akcií. Atraktívnosť emisie na inak slabom trhu zvýšilo to, že firma obmedzila ponuku na 9,1 percenta z celkového počtu svojich akcií. Fiat Chrysler predáva desať percent zo svojho 90-percentného podielu vo firme.

IPO (Initial public offering)
Primárne emisie akcií. Týmto spôsobom vstupujú nové spoločnosti na burzu. Cieľom je zvlášť získať dodatočný kapitál pre rozvoj spoločnosti a zvýšiť jej trhovú hodnotu.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.