Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2014, 10:43

Nezákonné vyvlastnenie. Rusko má zaplatiť 50-miliárd bývalému ropnému gigantu

Ruský denník Kommersat píše o vysokom odškodnom pre akcionárov Jukosu. Ten kedysi vlastnil odporca Kremľa Michail Chodorkovskij (na snímke).

Akcionárom niekdajšieho ruského gigantu Jukos má Rusko vyplatiť 50 miliárd dolárov. Predpokladaný rozsudok arbitrážneho súdu v Haagu zverejnil denník Kommersat. Jukos, ktorý má odškodné dostať, v minulosti patril Putinovmu odporcovi Michailovi Chodorkovskému.

Rozsudok by mal podľa ruského denníka padnúť dnes. Rusko podľa neho má vyplatiť bývalým akcionárom odškodné v desiatkach miliárd dolárov. Akcionári žiadali odškodnenie za vyvlastnenie spoločnosti, ktoré bolo podľa ich slov nezákonné.

Päť akcionárov, medzi ktorými je aj exšéf Jukosu Platon Lebedev, chcelo získať odškodné vo výške 100 miliárd dolárov. Podľa súdu to však má byť iba polovica. Ruský denník očakáva, že sa Moskva proti rozsudku odvolá.

Jukos bol nútený v auguste 2006 vyhlásiť bankrot. Predtým patril ruskému oligarchovi a odporcovi Kremľa Michailovi Chodorkovskému. Ten bol v procese, ktorý jeho stúpenci označujú za politický, odsúdený na štrnásťročné väzenie za daňové úniky a spreneveru.

V priebehu nasledujúcich rokov musel byť podnik zlikvidovaný, no v čase najväčšej slávy produkoval toľko ropy, ako celá Líbya. Väčšinu jeho majetku potom získala pološtátna spoločnosť Rosneft.

Po desiatich rokov vo väzení udelil Chodorkovskému prezident Vladimir Putin milosť v decembri minulého roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.