Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2015, 14:43

Tesco sa zbavuje Slovenska, chystá sa obrovský tender

Britská maloobchodná spoločnosť Tesco na Slovensku zrejme čoskoro skončí.

Reťazec sa chce zbaviť svojich obchodov nielen u nás, ale aj v susednom Česku, Poľsku a Maďarsku. Už o dva mesiace plánuje vypísať veľký tender, potvrdil Hospodárskym novinám dobre informovaný zdroj.

Finančníci v pozore

Informácie o blížiacom sa veľkom obchode v strednej Európe potvrdzuje aj portál Aktuality.sk. Píše o tom, že spoločnosť Agrofert (v portfóliu má aj vydavateľa Hospodárskych novín) Andreja Babiša chce prostredníctvom Fondu Hartenberg ovládnuť Tesco na Slovensku a v Česku.

Ten v súčasnosti riadi Jozef Janov, bývalý investor skupiny Penta. K obchodu sa odmietol vyjadriť. „Špekulácie na trhu nekomentujeme," napísal v stanovisku pre Aktuality.sk.

Na Slovensku má Tesco 155 predajní a zamestnáva okolo 10-tisíc ľudí. V Česku logo nesú cez dve stovky predajní, ktoré zamestnávajú 14-tisíc ľudí.

Napojenie na J&T

Hartenberg si chce zrejme trh rozdeliť so spoločnosťou Diligentia, R. C., ktorá pôsobí na Slovensku tri roky. Prostredníctvom spoločnosti Condorum prebrala tiež sieť hypermarketov Hypernova. Tento rok chce zavrieť sedem z týchto predajní, čo je približne tretina.

Za firmami Diligentia R. C. a Condorum je nejasná štruktúra schránkových firiem, prevažne z Cypru, poznamenali Aktuality. Ich konateľ Michal Holík v minulosti pôsobil vo firmách patriacich do skupiny J&T, napríklad aj v Poštovej banke.

Z vidiel na vidličku

Andrej Babiš by získaním obchodného reťazca uzavrel kruh. Maloobchodná sieť je posledným, čo mu zostáva v jeho obchodnej filozofii z vidiel na vidličku, kedy by obhospodaroval celý dodávateľský reťazec od výroby po finálny predaj.

Médiá už dávnejšie špekulovali, že britská maloobchodná spoločnosť Tesco zvažuje v rámci svojho ozdravného plánu odchod z niektorých krajín strednej Európy, vrátane Slovenska a Česka. Firma v minulom fiškálnom roku vykázala stratu pred zdanením 6,4 miliardy libier, čo je najhorší výsledok v 96-ročnej histórii spoločnosti.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.