Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2014, 14:13

Amazon prekvapil veľkou stratou. Jeho telefón sa ukázal ako prepadák

Najväčší svetový internetový predajca Amazon prekvapil včera hlbokou stratou. Podpísali sa na nej vysoké investície i neúspešný chytrý telefón vlastnej produkcie. Spoločnosť chce napriek tomu v nastavenej stratégii pokračovať.

Agresívna expanzia a vysoké investície nastavené šéfom spoločnosti Jeffom Bezosom v mnohých krajinách vrátane susedného Česka spôsobili v uplynulom kvartáli spoločnosti stratu v sume 437 milióna dolárov. Ešte viac znepokojujúcim znamením je však úplne neurčitá prognóza pre nasledujúci kvartál. Posledný štvrťrok s vianočnými sviatkami je totiž pre internetové obchody najdôležitejším v roku a jeho úspech či neúspech výrazne ovplyvní výsledok za celý rok. Spoločnosť Amazon však zverejnila neurčitý výhľad medzi mínus 570 miliónmi dolárov a ziskom vo výške 430 miliónov.

Za stratou z uplynulého štvrťroku stoja okrem iného odpisy vo výške 170 miliónov dolárov kvôli neúspešnému telefónu Amazon Fire Phone, ktorý šiel do predaja až v lete. Firmou vyvinutý smartón čelí zlým kritikám, predaja zostali ďaleko za očakávaním a Amazon musel už po niekoľkých týždňoch razantne znížiť jeho cenu.

Kvôli masívnym investíciám do nových lokalít, technológií i obsahu sú investori na nepriaznivé výsledky zvyknutí. Strata z uplynulého obdobia však bola nezvyčajne vysoká aj pre Amazon a akcie spoločnosti reagovali na zverejnené čísla hlbokým prepadom. Podľa finančného riaditeľa Toma Szkutaka hodlá predajcu v súčasnej stratégii pokračovať, jednotlivé investície chce však lepšie hodnotiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.