Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2015, 14:34

Ľudí bez práce v Únii ubudlo, je na takmer 4-ročnom minime

Nezamestnanosť v eurozóne zaznamenala v septembri pokles, pričom dosiahla najnižšiu úroveň za takmer štyri roky. Výsledok je lepší aj v porovnaní s odhadmi ekonómov, ktorí počítali so zotrvaním hodnoty nezamestnanosti na augustovej úrovni.

Podľa informácií európskeho štatistického úradu Eurostat klesla sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v septembri na 10,8 z 10,9 percent v predchádzajúcom mesiaci. Na porovnanie, v septembri minulého roka dosiahla nezamestnanosť v eurozóne 11,5 percent. Súčasná septembrová hodnota je najnižšia od januára 2012.

Počet nezamestnaných v 19 krajinách eurozóny klesol v septembri medzimesačne o 131.000 na 17,3 milióna. Čo sa týka nezamestnanosti mladých, teda do 25 rokov, bez práce ich bolo v septembri vyše 3,1 milióna. Nezamestnanosť v tejto kategórii dosiahla 22,1 oproti 23,4 percent v predchádzajúcom mesiaci.

Najnižšiu mieru nezamestnanosti, celkovú aj v kategórii mladých, si opäť udržalo Nemecko. Celková nezamestnanosť dosiahla v Nemecku minulý mesiac 4,5 percent a nezamestnanosť mladých 7 percent. Na druhom konci rebríčka boli opäť Španielsko a Grécko, kde miera nezamestnanosti stále presahuje 20 percent a nezamestnanosť mladých 46 percent.

Miera nezamestnanosti klesla aj v širšej Európskej únii. Dosiahla 9,3 oproti 9,4 percent v auguste, čo znamená 6-ročné minimum. Bez práce bolo v septembri okolo 22,6 milióna ľudí. Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla 11 percent a bola 7. najvyššia v Európskej únii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.