Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2016, 00:00

Priamo z Ruska: Vďaka Putinovi nás svet berie vážne

Prepad rubľa i životnej úrovne obyvatelia Ruska neriešia. Pomáhajú tomu úspechy krajiny i tamojšie provládne médiá.

Putin bude čoskoro vládnuť Rusku dlhšie, ako vládol Brežnev Sovietskemu zväzu. Naši rodičia a prarodičia si možno pamätajú rok 1968, keď nádej Československa na lepší zajtrajšok skolila prísna ruka Brežneva s pomocou vnútorných prívržencov. Podobne budú možno spomínať na vládu Putina o 20 či 30 rokov obyvatelia východnej Ukrajiny, Krymu, resp. Južného Osetska. A čo Rusi? Sú spokojní. Takisto, ako boli spokojní v roku 1968 alebo v roku 1989. Aj keď rok 2015 bol, čo sa týka, ekonomiky katastrofický, Rusi sú spokojní.

Neohrozená veľmoc

Prečo sú nálady v Rusku pozitívne? Rusko je „veľmoc“, ktorá v Sýrii ukazuje svoju silu, rovnako ako Severná Kórea pri pokusoch svojich balistických rakiet. Rusko je „veľmoc“, ktorá môže prijať sankcie voči Západu či Turecku, kvôli ktorým stúpnu nielen ceny v obchodoch, no i popularita prezidenta a vládnucej strany. Rusko je „veľmoc“, ktorej obyvatelia nemusia cestovať do Egypta, Turecka, Ukrajiny či Európy.

Príčina, prečo sú Rusi spokojní, je rovnaká ako bola v roku 1968, resp.1989. Viac ako 90 percent médií kontroluje Kremeľ. Diváci hlavných televíznych staníc, poslucháči rádií, čitatelia denníkov a týždenníkov vidia, počúvajú a čítajú to, čo chce vládnuca politická strana Jednotné Rusko a Putin.

„Vieš, kedy sa začnú protestné demonštrácie v krajinách, kde ľudia nie sú zvyknutí vychádzať na ulicu?“ spýtal sa ma pri šálke čaju v centre Moskvy Pjotr Michajlovič, majiteľ spoločnosti s viac ako 20-tisíc zamestnancami a sám si na otázku odpovedal:„Keď nebudú mať čo dať jesť svojim deťom. To nie je môj názor. Niekde som to čítal, ale, žiaľ, musím s tým súhlasiť. My k tomu máme ešte ďaleko.“ Problémy obyvateľov zatiaľ nedosiahli takéto rozmery. I keď všetky vrstvy spoločnosti – každá svojím spôsobom, šetria.

„Som hrdým Rusom“

„Som hrdý na to, že som občan Ruskej federácie. Som hrdý na to, že máme prezidenta, ako je Vladimir Putin,“ hovorí mi po ceste z Kogalymu do Surgutu v západnej Sibíri Sergej Nikolajevič, vodič, zamestnanec jednej z najväčších ruských súkromných energetických spoločností, a pokračuje: „Vďaka Putinovi nás vo svete opäť berú vážne. Všetkým sme dokázali svoju silu v Sýrii. Úspešne tam bojujeme proti ISIS. Okrem toho sme získali naspäť Krym. Krym vždy historicky patril k Rusku. Získame aj východnú Ukrajinu. Ja som pricestoval na Sibír spolu so svojou matkou v roku 1990 z Ukrajiny z Krymu. Vtedy ešte existoval Sovietsky zväz. Skončil som tu v Sibíri základnú i strednú školu a odvtedy pracujem v ropnej spoločnosti,“ rozpráva Sergej.

Vo veci posledných geopolitických udalostí má jasno. „Som rád, že Rusko získalo Krym. Tam žije moja stará mama. Predtým, keď bol ešte Krym ukrajinský, jej starobný dôchodok len tak-tak stačil na zaplatenie komunálnych služieb za byt. Nemala peniaze ani na lieky. Museli sme jej posielať. Po pripojení Krymu k Rusku jej dôchodok stúpol natoľko, že tretinu z neho si odkladá,“ porovnáva. Rast dôchodkov penzistom na Kryme po pripojení k Rusku je fakt. Radovať sa však tomu alebo nie, to je otázka. Krym je i v Rusku dotačným regiónom. Regionálna ekonomika si na seba nezarobí. Do Krymu pôjdu peniaze, pokiaľ ich bude v ruskom rozpočte dosť. Dno ruskej štátnej pokladnice už presvitá.

Padajúci Rubeľ

Za rok a pol sa ruský rubeľ prepadol o 50 percent. Kým v polovici 2014 roku bolo možné dolár kúpiť za 36 rubľov. Dnes zaň musíte dať asi 72. Podobne je to s eurom (40 a 80). Ruskú menu ťahá nadol pád cien komodít, ktoré krajina vyváža. Sú to hlavne ropa a plyn. Podstatne však klesli i ceny ďalších exportných tovarov ako sú železná ruda, uhlie, železo a iné. Reálne príjmy obyvateľstva padajú. Oficiálna inflácia za rok 2015 je približne 15 percent. Reálna bude vyššia. Platy rastú iba zriedka, no nie viac ako o 10 percent. „Tento rok som bol na dovolenke v Baškortostane (ruský región s hlavným mestom Ufa – pozn. red.). Vždy sme v lete cestovali na Krym. Cez Ukrajinu však ísť nechceme a prejsť cez Kerčský prieliv je zdĺhavé. Možno opäť pôjdeme, keď postavia most z Rostovskej oblasti na Krym,“ komentoval Sergej Nikolajevič.

„Na Ukrajinu už niekoľko rokov nechodím. Pred rokom 2014 (rok, keď bol Krym pripojený k Rusku – pozn. red.) som tam každý rok trávil letnú dovolenku. Mám tam veľa príbuzných. Pochádzam z centrálnej Ukrajiny,“ uviedol Roman Vladimirovič, vedúci oddelenia z rovnakej ropnej spoločnosti zo západnej Sibíri, a pokračoval:„Nechcem stráviť polovicu dovolenky v konfliktoch s príbuznými ohľadne Krymu a situácie v Donbase. Máme na to diametrálne iné názory. Nás Rusov považujú za okupantov. Médiá im tam vymieľajú mozgy. Bude trvať niekoľko desaťročí, kým sa situácia dá do poriadku.“

Duel Putin – Bolt

Rusi už necestujú na Ukrajinu. Po útoku teroristov na lietadlo Kogalymavia boli oficiálne zrušené dovolenkové destinácie v Egypte (po Turecku 2. najvýznamnejšia destinácia pre Rusov). Po zostrelení ruskej stíhačky tureckými vzdušnými silami „zatvorili“ i Turecko. „Budeme dovolenkovať pri Čiernom mori na pobreží Ruska, resp. v Kryme ako naši rodičia,“ komentoval Michail Petrovič, architekt žijúci v centre Moskvy, a dodal:„V zime sme každý rok lyžovali vo Francúzsku. Tentoraz sme však silvestrovali doma. Po Novom roku sme na niekoľko dní odcestovali do Murmanskej oblasti. Lyžovať sa dá aj tam. Služby sú na podstatne nižšej úrovni ako v Európe, ale čo sa dá robiť. Euro podskočilo a platy nerastú.“

HDP Ruska vlani klesol približne o štyri percentá. Rubeľ za rok a pol klesol o 100 percent. Cena ropy, najdôležitejšieho vývozného artiklu Ruska, stratila dve tretiny svojej hodnoty. Ruský štátny rozpočet na 2016 rok počíta s deficitom viac ako 3 percentá. Pri súčasnej úrovni ceny „čierneho zlata“ sa deficit priblíži ku katastrofálnym 10 percentám. Rating Putina je približne na 90-percentnej úrovni. Asi preto si prezident namiesto riešenia problémov vybral začiatkom roku sparring s džudistami, reprezentantmi Ruska. Samozrejme, všetkých zložil. Porazil i olympijského medailistu... V internetových diskusiách sa objavil komentár, že ďalším krokom bude víťazstvo Putina nad Usainom Boltom v šprinte na 200 metrov. Dobrý vtip, aj keď možno je pravdepodobnejšie, že Putin zdolá Jamajčana, ako to, že „zvíťazí“ nad ekonomickou krízou v krajine...

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.