Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2015, 15:43

Deficit zahraničného obchodu USA sa prehĺbil na desiatky miliárd dolárov

Deficit amerického zahraničného obchodu sa v júni rozšíril na 43,8 miliardy dolárov, čo je horší výsledok, než sa čakalo. Stojí za tým ďalší pokles vývozu, hoci tentoraz iba mierny, v kombinácii s rastúcim vývozom. Zatiaľ čo bilancia služieb zostala tradične stabilná a zmeny jej prebytku sú minimálne, obchod s tovarom vykázal väčší deficit.

Čiastočne sa na väčšom deficite podpísal vyšší dovoz ropy a to napriek miernemu poklesu cien medzi májom a júnom. Ďalšou oblasťou podieľajúcou sa na zvýraznení deficitu bol obchod s potravinami a spotrebným tovarom.

Keď odhliadneme od pohybu cien, tak vývoz medzimesačne stagnoval a dovoz stúpol o percento. Medziročne je vývoz nižší o 0,2 percenta, zatiaľ čo dovoz je o 5,5 percenta vyšší. To jasne určuje, že bilancia obchodu je o dosť horšia ako vlani. Navyše za 2Q bola podľa mesačných údajov o trochu horšia ako v prvom kvartáli. V štatistike HDP prispel zahraničný obchod k rastu ekonomiky mierne pozitívne, dostávame však indikáciu, že by mohlo dôjsť k revízii mierne k horšiemu.

Dnešné dáta vypovedajú spätne o júni, ktorý je súčasťou skončeného štvrťroku. Vplyv ľahko negatívneho prekvapenia na finančné trhy by teda nemal byť výrazný. Na druhú stranu sa ale opäť prejavuje tendencia k väčšej vonkajšej nerovnováhe a to aj napriek pozitívnemu vplyvu, ktorý má na zahraničný obchod poslednou dobou lacná ropa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.