Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2015, 12:57

Akcie najnižšie za 26 rokov. Toto je "švajčiarska búrka" v grafoch

Švajčiarska národná banka stratila uvoľnením kurzu 60 miliárd frankov.

Rozhodnutie Švajčiarskej centrálnej banky (SNB) dať slobodu kurzu domácej meny spôsobila na trhoch cunami. Švajčiarsky frank ihneď posilnil z fixovaného kurzu 1,20 EUR/CHF o 30 percent. Podobne hystericky zareagovali aj okolité meny, no najmä akcie firiem na švajčiarskej burze. Akciový index SMI, ktorý zahŕňa dvadsať popredných švajčiarskych podnikov, sa prepadal io viac než 12 percent. Mieril tým k najprudšiemu jednodennému poklesu od roku 1989. Nakoniec odpísal 8,67 percenta.

Prudký rast franku zrazil najmä akcie švajčiarskych vývozcov. Akcie výrobcu hodiniek Swatch, skupiny luxusného tovaru Richemont a výrobca cementu Holcim sa prepadli o 11 až 16 percent a podobným tempom oslabili aj akcie veľkých európskych bánk v čele s UBS.

Vývoj akcií banky UBS za päť dní. Vo štvrtok akcie prudko klesli. Zdroj: Yahoo! finance

SNB v roku 2011 zaviedla politiku brániacu poklesu kurzu eura voči švajčiarskemu franku pod 1,20 CHF, aby zabránila negatívnym vplyvom silnej domácej meny na ekonomiku. Po štvrtkovom zrušenie tejto politiky sa euro prepadlo až na 0,8052 franku. Neskôr už bol kurz na hranici 1,04 franku za euro. Euro zároveň kleslo na jedenásťročné minimum voči americkému doláru. Jednotná európska mena spadla až na 1,1575 dolára, teda na najnižšiu úroveň od novembra 2003.

Masívny presun krátkodobých peňazí do franku sa potom prejavil negatívne na ďalších menách. "V našom regióne sa krok SNB podpísal na zlotý a forintu, ktoré registrujú výrazné straty proti euru. Koruna však odoláva," uviedol cez obed analytik Patrie Tomáš Vlk. Kurz koruny sa večer pohyboval okolo hladiny 27,90 Kč / EUR.

Denník Businessinsider navyše upozorňuje na fakt, že Švajčiari od roku 2011 hromadia franky. Prudkým posilnení tak banka prišla o 60 miliárd frankov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.