Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2015, 00:00

Rusi chcú Zuno pre know-how

Online inštitúcia sa môže s ruským kapitálom pohnúť z miesta.

Zuno banka prechádza z rakúskych rúk do ruských. Rusi s touto online bankou získajú inovatívny, ale stratový finančný ústav bez pobočiek so štvrť milióna klientov a s neúplným portfóliom služieb. Noví majitelia tvrdia, že sa im investícia oplatí. Zuno ich nezaujíma iba ako vstup na európske trhy, ale aj z hľadiska technológií.

Šanca na expanziu

Podľa odborníkov sa Zuno banke na slovenskom a českom trhu nedarilo najmä preto, lebo ponúkala málo služieb a bola pre väčšinu klientov len tá druhá banka. Využívali ju najmä na sporenie, ale keď išli úroky z vkladov dole, aj jej príjmy z tejto činnosti spadli. „Hlavne v dôsledku politiky Európskej centrálnej banky bola Zuno nútená postupne meniť podmienky na vklady. Prestala byť lídrom z hľadiska úrokových sadzieb,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, analytik portálu Finančný kompas.

Táto online banka sa snažila straty z vkladov pokryť aktívnym úverovaním, ale len spotrebiteľskými pôžičkami. Zjavne to však nefungovalo. V minulom roku dosiahla Zuno banka stratu takmer 20 miliónov eur, čo bolo síce o 15 miliónov eur menej ako v predchádzajúcom roku, ale stále sú to červené čísla. A v tých je od vstupu na trh v roku 2010.

Banke uškodilo aj spomalenie jej expanzie. „Jej biznis model bol nastavený na väčší počet klientov a hlavne na viacero krajín. Keďže zostali len v Česku a na Slovensku, nedokázali generovať dostatok nových klientov,“ dodáva Ovčarik.

Od začiatku Zuno hovorila, že má záujem aj o maďarský a poľský trh. Dnes má s novým investorom možnosti na ďalšiu expanziu. „Zuno získava príležitosti vyhodnotiť mo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.