Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2016, 14:49

Rusko by s rozsiahlou privatizáciou malo počkať, vyhlásil minister financií

Rusko by nemalo v súčasnej situácii pristúpiť k rozsiahlej privatizácii štátnych aktív a takýto proces by malo radšej odložiť minimálne o 1,5 roka. Uviedol to dnes pre agentúru TASS na okraj Svetového ekonomického fóra v Davose bývalý ruský minister financií Alexej Kudrin s tým, že Moskva by mala počkať na ekonomicky výhodnejšie obdobie.

Ruský prezident Vladimir Putin ešte v decembri povedal, že vláda by mala zvážiť predaj niektorých štátnych aktív. Nespresnil, kedy by sa podiely vo viacerých ruských podnikoch mohli predať, no zdroje oboznámené so situáciou uviedli, že medzi prvými by sa mali privatizovať podiely v ropnom koncerne Rosnefť a bankách Sberbank a VTB.

"Myslím si, že to (rozsiahla privatizácia) bude mať zmysel, keď ruská ekonomika sa jednoznačne vráti k rastu," povedal Kudrin, podľa ktorého by k tomu mohlo dôjsť v budúcom roku. "V prvom rade sa to týka ropných firiem. Podľa mňa je minimálne zvláštne predávať ropné firmy v čase extrémne nízkych cien ropy," dodal. V tejto súvislosti uviedol, že nevylučuje pokles cien ropy na 18 USD (16,50 eura), či až 16 USD za barel (159 litrov). Na tejto úrovni sa však udržia len krátky čas, potom by sa už trhy mali začať korigovať a ceny rásť.
1 EUR = 1,0907 USD

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.