Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2021, 22:58

Americké akcie rastú na rekordy. Dow Jones prekonal historický míľnik

Okrem indexov sa darilo aj americkému doláru.

Americké akcie rastú na rekordy. Dow Jones prekonal historický míľnik
Zdroj: TASR/AP

Akcie v Spojených štátoch dnes rástli štvrtý deň po sebe. Všetky tri hlavné akciové indexy uzavreli obchodovanie na rekorde.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 0,68 percenta a uzavrel na 35 061,55 bodu. Hranicu 35-tisíc bodov presiahol prvýkrát v histórii - na rekord sa dostal až v posledných minútach obchodovania.

Investori mali náladu nakupovať vďaka dobrým zverejňovaným kvartálnym hospodárskym výsledkom firiem. Na devízovom trhu spevňoval dolár.

Širší index S & P 500 dnes vzrástol o 1,01 percenta na 4411,79 bodu. Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 1,04 percenta na 14.836,99 bodu.

Za celý týždeň si Dow Jonesov index podľa agentúry Reuters pripísal 1,08 percenta, index S & P 500 spevnil o 1,96 percenta a index Nasdaq mal k dobru 2,84 percenta.

Trhy sa teraz sústredia na dvojdňové zasadnutie menového výboru americkej centrálnej banky (Fed). To by malo budúci týždeň priniesť vodítko k časovému rámcu pre sprísňovanie jej uvoľnenej menovej politiky.

Priaznivé hospodárske výsledky pomohli akciám prevádzkovateľov sociálnych médií. Akcie Twitteru pridali cez tri percentá a akcie Snap, ktorý prevádzkuje aplikáciu snapchat, stúpli dokonca o takmer 24 percent. Dobré výsledky konkurencie vyhnali aj akcie Facebooku, ktorý výsledky oznámi až budúci týždeň, ale už dnes vyrástol o 5,3 percenta.

Dole o viac ako päť percent naopak zamierili akcie výrobcu čipov Intel. Firma uviedla, že stále čelí problémom s dodávkami a zverejnila výhľad, ktorý investorov sklamal.

Na devízovom trhu sa ďalej darilo doláru. Podľa niektorých analytikov by však americkej mene, ktorá rastie druhý týždeň po sebe, mohol postupne dôjsť dych.

Krátko pred 22:00 nášho času pridával dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, 0,1 percenta na 92,89 bodu. Za celý týždeň mal k dobru 0,2 percenta. Euro bolo v rovnakom čase takmer bez zmien, k doláru pridávalo 0,03 percenta na 1,1774 dolára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.