Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2015, 00:00

Peter Kažimír pre HN: Nižšia DPH podvodníkov neodradí

rozhovor

Daň z pridanej hodnoty je kľúčová daň na financovanie štátu, preto nie je priestor na zásadné zníženie jej sadzby, hovorí Peter Kažimír v rozhovore pre HN.

Spomínali ste, že daňová suverenita nás chráni pred niektorými nápadmi štátov EÚ, ktoré sa nám nepáčia. Aké sú to?

Daňová suverenita má dve strany mince. Na jednej strane nás chráni napríklad pred harmonizáciou v oblasti priamych daní, ktoré si, samozrejme, chceme zachovať. Na druhej strane nám daňová suverenita bráni v boji proti daňovým rajom či v zlepšovaní systému výberov daní.

Pri boji proti podvodom s DPH ste okrem karuselových machinácií spomínali aj obchody s mäsom či podvody v telekomunikačných službách. Viete byť konkrétnejší?

Poľnohospodársky sektor je dlhodobo známy ako lákavý na daňové úniky. Objavujú sa aj iné komodity ako obchodovanie s kameňom, mliekom, ale aj telekomunikačné služby. Všade tam sa objavujú modely správania, ktoré sa podobajú karuselovým podvodom. Nechcem byť konkrétnejší, ale iba dávam signál, že si tieto veci všímame a že naši ľudia na tom pracujú.

Nebolo by lacnejšie znížiť DPH, a tak by sa vybralo viac, lebo firmám by sa už neoplatilo podvádzať?

DPH je kľúčová daň na financovanie štátu, preto nie je priestor na zásadné zníženie jej sadzby. Ak by sme to urobili, museli by sme zvýšiť inú daň. Myslím si, že žiadna politická strana ani taký plán nemá. My sme nedávno znížili daň na čerstvé potraviny a uvidíme, ako sa to prejaví na cenách. Tiež budeme sledovať, ako sa to prejaví na snahe robiť daňové úniky, lebo existuje hrozba, že pri rôznych sadzbách DPH je väčší priestor na podvody.

Takže neplatí predpoklad, že čím nižšia daň, tým je menšia snaha podvádzať?

V oblasti DPH toto neplatí. Ak sa niekto rozhodne, že bude mať pri DPH nekalé dodatočné výnosy, tak ho ani nižšia sadzba neodradí.

Čo je efektívnejšie – znižovať odvody, teda náklady na prácu, alebo sadzbu z dane z príjmov z právnických osôb?

Firmy podľa mňa viac ocenia nižšie náklady na pracovnú silu ako nižšiu sadzbu dane z príjmov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.