Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2015, 15:50

Grécke banky dostanú nové peniaze. Musia však splniť podmienky

Banky dostanú peniaze, až keď sa koncom októbra skončia záťažové testy. Grécke banky budú na posúdenie predkladať svoje podnikateľské plány.

Pomoc určená pre grécke banky bude uložená na špeciálnom účte a nedostane sa do bilancií bánk. Tie dostanú peniaze, až keď sa koncom októbra skončia záťažové testy. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na viaceré zdroje. Úvodných 10 miliárd eur pomoci však bude k dispozícii okamžite v záujme obnovenia dôvery v gréckom bankovom systéme.

Banky budú dostávať pomoc iba zo špeciálneho účtu, ktorý bude mať pod kontrolou Európsky mechanizmus pre stabilitu. Taktiež budú predkladať podnikateľské plány a pomoc získajú až po ich schválení. Do konca roku bude k dispozícii ďalších 15 miliárd eur.

Kontrola zavádzania reforiem v Grécku dohodnutých v rámci tretieho balíka pomoci bude v októbri a diskusie o úpravách dlhu prídu na rad neskôr. V stredu to uviedli zdroje z EÚ. "Prvá výrazná kontrola zavádzania opatrení bude v októbri,“ povedal jeden zo zdrojov. Grécka vláda predložila v stredu materiál týkajúci sa programu pomoci pre Grécko do parlamentu. Vláda presadzuje rýchle schválenie pomoci, aby sa krajina rýchlo dostala k splátke pomoci.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.