Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2015, 09:58

Čína pokračuje v devalvácii. Stanovila si denný limit

Stredný kurz národnej meny čínska centrálna banka znížila na 6,4010 CNY/USD z predchádzajúcej úrovne 6,3306 CNY/USD

Čínska centrálna banka vo štvrtok pokračovala v devalvácii domácej meny, avšak miernejším tempom ako v prechádzajúcich dňoch o 0,7 percenta. Oficiálny stredný kurz meny, od ktorého sa môže trhový kurz jüanu odchýliť denne o maximálne 2 percentá, znížila na 6,4010 CNY/USD z predchádzajúcej úrovne 6,3306 CNY/USD.

Banka zároveň uviedla, že "pravidelné" intervencie na devízových trhoch už nie sú potrebné, keďže výmenný kurz sa opiera o silnú ekonomiku. V prípade extrémnych výkyvov je však pripravená zasiahnuť. Centrálna banka tým poprela medializované informácie, podľa ktorých vplyvní predstavitelia vlády v Pekingu tlačia na devalváciu meny až o 10 percent. Viceguvernér banky naopak uviedol, že banka chce urýchliť liberalizáciu devízových trhov.

Štvrtkové čínske obchodovanie jüan otvoril na úrovni 6,3880 CNY/USD. Po vyjadreniach centrálnej banky sa jüan pohyboval na úrovni 6,4076 CNY/USD. Od oficiálneho kurzu sa tak odchýlil iba o 0,1 percenta a dostal sa k nemu najbližšie od novembra 2014. V medzinárodnom obchodovaní jüan zaznamenal hodnotu 6,4764 CNY/USD.

Čínska centrálna banka v utorok nečakane znížila stredný výmenný kurz meny o 2 percentá na 6,2298 CNY/USD. Hodnota jüanu na miestnom trhu následne klesla na trojročné minimum. V stredu banka pokračovala v devalvácii a stredný kurz posunula o 1,6 % na úroveň 6,3306 CNY/USD. Od utorka kurz jüanu stratil zhruba 4 percentá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.