Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2014, 19:16

Nie je ich ani sto. A vlastnia toľko majetku ako polovica ľudstva

Ekonomická nerovnosť sa vo väčšine krajín sveta od začiatku finančnej krízy rozšírila už natoľko, že 85 najbohatších ľudí sveta má toľko majetku ako chudobnejšia polovica ľudstva. Vyplýva to zo správy mimovládnej organizácie Oxfam.

Polovicu všetkého bohatstva vo svete drží iba percento najbohatšieho obyvateľstva, ktorého príjmy v rokoch 1980 až 2012 ešte vzrástli v 24 z 26 sledovaných krajín. Vyplýva to zo správy mimovládnej organizácie Oxfam, ktorú vydala pred každoročným svetovým hospodárskym fórom vo švajčiarskom Davose, ktoré začína v stredu.

Podľa agentúry AFP, ktorá cituje zo správy, 70 percent obyvateľstva sveta žije v krajinách, v ktorých ekonomická nerovnosť v posledných troch desiatkach rokov nepretržite narastala.

Majetok percenta najbohatších ľudí v Číne, v Portugalsku alebo v Spojených štátoch sa od roku 1980 zdvojnásobil. Aj v krajinách považovaných za viac rovnostárske, ako je Švédsko a Nórsko, sa podiel príjmov jedného percenta najbohatších zvýšil o viac ako 50 percent.

Oxfam uvádza, že posledná finančná kríza síce odkrojila niečo z majetku najbohatších ľudí, tým sa ale podarilo v období, keď začala poľavovať, dostatočne finančne zahojiť.

Prehlbovanie nerovnosti je podľa tejto mimovládnej organizácie do značnej miery zapríčinené finančnou dereguláciou, neprehľadnými daňovými systémami a pravidlami uľahčujúcimi daňové úniky. Spôsobené je to bohatou mocenskou elitou, ktorá slúži hlavne svojim vlastným záujmom. Organizácia zároveň vyjadrila obavy, že bez primeraných protiopatrení bude ideál rovnosti príležitostí už iba preludom.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.