Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2014, 14:46

Ukrajina má veľké oči. Od MMF čaká tri splátky úveru naraz

Ukrajina očakáva, že ihneď po januárovej návšteve misie Medzinárodného menového fondu dostane naraz tri splátky z dohodnutého úverového programu. Povedala to dnes guvernérka ukrajinskej centrálnej banky Valerija Gontarevová. MMF tento týždeň oznámil, že jeho delegácia sa vráti do Kyjeva na rokovania o uvoľnení úverových splátok 8. januára.

"Ukrajina počíta s tým, že dostane ihneď po návšteve misie MMF v januári tri tranže," povedala Gontarevová na tlačovej konferencii.

Šéfka centrálnej banky podľa agentúry Reuters dodala, že s pomocou úverov od fondu by mohli ukrajinské devízové rezervy budúci rok vzrásť na najmenej 15 miliárd dolárov z úrovne 9,9 miliardy dolárov na konci novembra. Devízové rezervy krajiny sa od začiatku roka kvôli splátkam dlhu za ruský plyn a podpore domácej meny znížili zhruba na polovicu.

Šéf misie MMF Nikolaj Georgiev na konci predminulého týždňa oznámil, že misia počas svojej poslednej návštevy na Ukrajine pokročila v rokovaniach, na uvoľnení ďalšej splátky dohodnutého úveru sa ale nedohodla. Finančná pomoc Ukrajine podmieňuje MMF reformami, v tých ale podľa expertov krajiny príliš nepokročili.

MMF schválil dvojročný záchranný program pre Ukrajinu koncom apríla. Program pomoci má odvrátiť hroziaci kolaps ukrajinskej ekonomiky v situácii, kedy východom krajiny otriasa povstanie proruských separatistov a Rusko požaduje za ddodávky svojho plynu platby vopred. Ukrajina už v rámci úverovej dohody dostala od MMF v dvoch tranžiach 4,6 miliardy dolárov.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko požiadal MMF pred desiatimi dňami o zvýšenie finančnej pomoci kvôli hroziacemu štátnemu bankrotu krajiny. Porošenko údajne v telefonáte so šéfkou MMF Christine Lagardeovú povedal, že Kyjev je pripravený plniť svoje záväzky, ku ktorým patrí okrem iného zvýšenie ceny plynu a škrty v sociálnej oblasti.

Začiatkom septembra MMF upozornil, že Ukrajina by mohla potrebovať dodatočnú pomoc v objeme až 19 miliárd dolárov, ak bude konflikt na východe krajiny pokračovať aj v budúcom roku. Podľa Európskej únie v programe hospodárskej pomoci pre Ukrajinu chýba asi 15 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.