Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2014, 19:45

Európsky bankový systém sa testami ECB stáva pevnejším

Testy bánk, ktoré robila Európska centrálna banka (ECB), posilnili bankový systém na kontinente. Člen vedenia nemeckej centrálnej banky Andreas Dombret to uviedol pre dnešné vydanie denníka Handelsblatt. Informuje o tom agentúra DPA.

"Už teraz je isté," povedal Dombret, že testy sú úspechom, lebo európske banky posilnili svoje bilancie o 200 miliárd eur." K sume sa dostali navýšením kapitálu, zadržaním zisku, znížením rizík a predajom úverového portfólia.

ECB v uplynulých mesiacoch posudzovala bilancie 130 bánk v eurozóne. Počas testu museli banky dokazovať, že majú dosť kapitálu aj pre prípad krízy, ktorý im umožní, aby nerušene pokračovali v podnikaní.

Výsledok testov odovzdá 4. novembra ECB centrálnemu bankovému dohľadu eurozóny, ktorý bude od toho dňa systematicky kontrolovať jej 120 rozhodujúcich vedúcich bánk.

Dombret povedal, že tlak na úverový sektor zostáva veľký. Nízke úrokové sadzby prinášajú viditeľné výzvy pre oblasť výnosov. Postupujúcim časom sa tlak zvyšuje aj na malé regionálne ústavy, ktorých výnosy boli doteraz silné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.